Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general numar masini pe societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

numar masini pe societate

Cate masini poate avea o firma cu 2asociati ( 99%,1%) la care cheltuiala cu amortizarea sa fie deductibila? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
cite masini? cite poate plati si intretine...
Trebuie sa recunosc ca meritam acest raspuns. Firma are ca activitate medicina de familie si are doi angajati : medicul ( si asociat ) si asistenta care nu are nevoie de masina. 1 % din firma este reprezentat de sotie.
La un control al "baietilor cu ochi albastri" ni s-a spus ca numarul masinilor nu poate depasi numarul persoanelor cu functie de conducere.
Cand i-am rugat sa-mi spuna unde scrie chestia asta - au dat-o cotita.
Art.21 Cod fiscal
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:

n) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere şi de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuţii.

Se pare ca aveau dreptate.
:)