Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conditii pentru contractuali
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conditii pentru contractuali

Anul acesta am terminat Facultatea de drept.Sunt angajat contractual fiind detasat in cadrul SPCLEP.Pot participa la functia de sef birou daca nu am master ? Trebuie sa mai astept anca 2 ani de la terminarea facultatii sau pot sa ma inscriu la concurs fara master si cu vechimea pe care o am de 25 de ani in sistemul public?
Trebuie sa vedeti care sunt conditiile pentru incadrarea pe care o doriti.
puteti participa, urmand ca, in cazul in care veti castiga concursul, sa faceti masterul timp de 5 ani de la intrarea in vigoare a legii nr. 330/2009. :)
legea nr. 188/1999
"Art.57
(7) Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere, candidaţii trebuie să fi absolvit studii de masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice "
legea nr. 330/2009
" ART. 37
(1) Condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu este obligatorie pentru recrutarea funcţionarilor publici de conducere, în cazul exercitării cu caracter temporar a unei funcţii publice de conducere, precum şi pentru funcţionarii publici care ocupă o funcţie publică de conducere, pe o perioadă de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Funcţionarii publici prevăzuţi la alin. (1) sunt obligaţi să îndeplinească condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în termenul prevăzut, sub sancţiunea eliberării din funcţia publică." :)
mihaicalinescu2005, utilizator
e cam tot aia cu ce-am zis io, cu mentiunea ca, se poate si la transfer, etc. am facut-o io personal, si-o trecut prin mai multe filtre de juristi...:)
da