Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DIZOLVARE SOCIETATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DIZOLVARE SOCIETATE

Buna ziua
am si eu o intrebare
-un srl are la tribunal dosar de dizolvare pt nedepunere bilant cu termen la 15.09.2010
intre timp contabilul a depus bilantul iar la ONRC este ok
daca nu merge nimeni la tribunal sa faca cerere de intampinare poate ca tribunalul sa dea sentinta de dizolvare ? Pun aceasta intrebare pt ca asociatul nu este in tara si toate documentele firmei sunt la el.
va multumesc pt raspuns
Anuntati compartimentul juridic din cadrul registrului comertului unde este inregistrata societatea ca ati depus situatia financiara care a facut obiectul cererii de chemare in judecata si ii rugati sa faca cerere de renuntare la judecata. Concomitent se poate depune la registratura tribunalului unde se judeca litigiul o intampinare la care se anexeaza dovada depunerii situatiei financiare solicitandu-se totodata judecarea in lipsa in conformitate cu art. 242 alin. (2) din Codul de procedura civila. Oricare din variante va ajuta. Mult succes!
Trebuie sa completez ca aceste demersuri trebuie facute pana cu cinci zile inainte de judecarea cauzei.
tribunalul nu va da sentinta de dizolvare ,deoarece reg.com.colaboreaza direct cu ac institutie.
Ati depus bilantul si acesta va transmis tribunalului. Dizolvarea nu va avea loc.