Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drept de autor imagine si text
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drept de autor imagine si text

Buna ziua,

Doresc sa folosesc o imagine de pe o carte si un text de pe coperta cartii intr-un pamflet pe care vreau sa il distribui.
Cum se aplica in cazul acesta drepturile de autor?
Ce trebuie sa fac exact pentru a le putea folosi?

Merci
1. daca il folositi in copie fidela , trebuie sa aveti acordul autorului.
2. daca pamfletul suporta distorsionarea imaginii in mod vizibil si nu mai exista o copie fidela atunci ..... nu aveti nevoie de acord.
3. solutia de la punctul 2 nu va garanteaza faptul ca nu veti avea reclamatii sau plangeri de la autor. :))
si daca pun semnul © pot lasa imaginea si textul al fel fara sa risc nimic?
Semnul © il puneti pentru a atentiona ca exista o lucrare inregistrata cu drept de autor si este pus de catre autor, editura , imputernicit al autorului, impresar, etc . Deci e inutil sa-l puneti .