Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... E legal sa folosesc imagini preluate de pe net pentru ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

E legal sa folosesc imagini preluate de pe net pentru cartea pe care vreau sa o public?

Buna ziua,

Ma intereseaza daca este ilegal ,in ideea de a publica o carte,sa ma folosesc de niste imagini luate de pe internet.Tin sa mentionez ca ,aceasta carte nu mi-o doresc ptr publicul larg si nici spre vanzare ci doar intr-un tiraj limitat.Reprezinta acest lucru incalcarea legii?Un alt lucru pe care vreau sa il adaug suplimentar este ca publicatia va aparea printr-o editura cu un cod ISBN si un CIP deci dupa titlu ar putea fi gasita apoi pe internet ca si coperta,dar nu cu vanzare.Pot proceda asa sau nu?
Va multumesc anticipat ptr raspuns,
Cristina Titimeaua
crystyna142003, utilizator
Daca nu aveti dreptul de a folosi respectivele imagini in acest scop, este ilegal. Folositi prin urmare doar fotografii marcate de autori ca posibil de descarcat si folosit. Exemple de asemenea fotografii gratis puteti gasi pe mai multe site-uri, de exemplu
Unele pe [ link extern ]
Sau cumparati fotografii ieftin pe [ link extern ] /
Atentie, folositi doar fotografiile a care scrie ca sunt free to use. Daca se cere mentionarea numelui autorului fotografiei, mentionati-l. Nu aveti dreptul sa folositi alte fotografii fara acord.