Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva in urma controlului incrucisat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva in urma controlului incrucisat

am avut in urma cu 5 zile control incrucisat de la finante,din pricina unei sesizari de la DGFP OLT pentru o firma care la un moment dat a fost declarata inactiva(01.04.2008) de administratia financiara,dar societatea a efectuat lucrari si a emis facturi si dupa aceasta data(la noi este o factura in data de 04.04.2008).Societatea noastra a inregistrat si declarat toate facturile primite. Doamna inspector a incheiat procesul verbal cu amenda #-o pentru societatea noastra ,pe motiv ca nu am verificat daca furnizorul este activ la data primirii facturiiX-(.
este corect?
Dar aveam o alta intrebare.Ce fac cu tva-ul aferent facturilor care au fost scoase din firma?Modific declaratiile tva din 2008 pina in 2010?(asa a spus doamna)

Art.11 Cod fiscal
(11) Autorităţile fiscale pot să nu ia în considerare o tranzacţie efectuată de un contribuabil declarat inactiv prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

(12) De asemenea, nu sunt luate în considerare de autorităţile fiscale tranzacţiile efectuate cu un contribuabil declarat inactiv prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Procedura de declarare a contribuabililor inactivi va fi stabilită prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Ordinul şi lista contribuabililor declaraţi inactivi se comunică contribuabililor cărora le sunt destinate şi persoanelor interesate, prin afişarea pe pagina de internet a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

Eu nu as face corectii la declaratii,in baza PV incheiat as inregistra 658 = 4481
multumesc ,asa m-am gindit si eu ,sa fac corectiile acum in 2010