avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... indemnizatie somaj daca am avut si PFa dar am radiat-o
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

indemnizatie somaj daca am avut si PFa dar am radiat-o

Buna Dimineata

Imi poate spune va rog cineva daca pot primi indemnizatia de somaj daca din 2006 am avut si un PFA,( pe lanfa salariu la o firma de unde am fost concediat) dar in august 2010 am radiat-o la Registrul Comertului ?
Am avut in 2010 venituri pe aceasta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Suteu , Consultant fiscal 10:06, 4 Septembrie 2010
Conform Legii nr.76/2002, art.5, definitii:
IV.şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a)este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;

b)starea de sănătate şi capacităţile fizice şi psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;

c)nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;

d)este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare, dacă s-ar găsi un loc de muncă.

Beneficiari ai indemnizatiei de somaj:Art. 16
Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în căutarea unui loc de muncă, aflate în una dintre următoarele situaţii:
a)au devenit şomeri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);


CONCLUZIE:
Din prezentarea datelor "problemei" dvs. (avand in vedere ca ati fost salariat si implicit ati platit contributia privind somajul atit dvs. cat si angajatorul dvs.) se pare ca va incadrati la art.16 (= puteti beneficia de somaj) deoarece va aflati in conditia de la art.5, pct.IV, lit.c)

NOTA:
Mergeti s-au dati un telefon la ANOFM si ei va vor lamuri pe deplin, au reprezentanti foarte amabili , ei sigur va vor lamuri.

Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca
Sediul Central:
Strada Avalansei, nr.20-22, sector 4, Bucuresti
Website:
[ link extern ]
Email de contact:
mass.media@anofm.ro
Telefon/Fax:
021-3039839

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am angajat persoana de 49 ani, beneficiez de facilitati? danauzu danauzu am angajat o persoana de 49 de ani ,dar care nu era somer indemnizat si nici inscrisa la somaj pentru gasirea unui loc de munca,pot sa beneficiez de ceva ... (vezi toată discuția)
Lamurire absolvent cu handicap mira27 mira27 Rog sa mi spuna cineva daca un proaspat absolvent 2013 care are certificat de handicap permanent poate beneficia de indemnizatie de somaj in conditiile in ... (vezi toată discuția)
Angajare in conditiile legii 76/2002 gabihob gabihob Un PFA poate angaja o persoana in conditiile Legii 76/2002 art. 85 in situatia in care viitorul salariat detine un PFA pe care nu realizeaza nici un fel de ... (vezi toată discuția)