avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

Buna ziua
Sunt nascut in data de 01.09.1951. Am lucrat 25 de ani si doua luni. In perioada 01.01.1980 - 27.01.2001 am fost incadrat in grupa a II-a, procent 90 %. La ce varsta pot beneficia de pensie ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: hinda dariana , utilizator 21:02, 5 Septembrie 2010
1. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2016, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare, pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege (35 de ani).
incepand de acum, nu ar fi rau sa faceti un contract de asigurare la casa de pensii sa va mearga vechimea astfel incat sa realizati pana in 2016, cei 35 de ani ceruti de lge
Acum aveti:
25 ani si 2 luni --> lucrati
4 ani si 6 luni ---> spor de la Gr II
---------------------------------------------
TOTAL: 29 ani si 8 luni

*** Stagiul militar nu l-ati satisfacut?
*** Perioade de somaj aveti?
Sunt absolvent al facultatii de agronomie (5 ani), perioada in care am satisfacut si stagiul militar.Nu am perioade de somaj. In prezent lucrez in agricultura, sub forma de PFA. Va multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia la dreptul de pensie flory_a42 flory_a42 Tatal meu este nascut pe 05.01.1952,are perioada contributiva 23 ani,10 luni si 13 zile,perioada necontributiva(stagiul militar) 1 an,4 luni si 2 zile,deci un ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare asandulescu asandulescu Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele ... (vezi toată discuția)
Cand se poate pensiona? danares1 danares1 Avem urmatoarele date: barbat data nasterii 06.02.1956 Stagiu de cotizare 29 ani 6 luni ( din care 1 an si 5 luni stagiul militar perioada 24.06.1975 - ... (vezi toată discuția)