Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

Buna ziua
Sunt nascut in data de 01.09.1951. Am lucrat 25 de ani si doua luni. In perioada 01.01.1980 - 27.01.2001 am fost incadrat in grupa a II-a, procent 90 %. La ce varsta pot beneficia de pensie ? Va multumesc
1. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2016, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare, pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege (35 de ani).
incepand de acum, nu ar fi rau sa faceti un contract de asigurare la casa de pensii sa va mearga vechimea astfel incat sa realizati pana in 2016, cei 35 de ani ceruti de lge
Acum aveti:
25 ani si 2 luni --> lucrati
4 ani si 6 luni ---> spor de la Gr II
---------------------------------------------
TOTAL: 29 ani si 8 luni

*** Stagiul militar nu l-ati satisfacut?
*** Perioade de somaj aveti?
Sunt absolvent al facultatii de agronomie (5 ani), perioada in care am satisfacut si stagiul militar.Nu am perioade de somaj. In prezent lucrez in agricultura, sub forma de PFA. Va multumesc mult !