Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptie - drept de solicitare plata creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptie - drept de solicitare plata creanta

in urma cu 8 ani am incheiat un contract cu cei de la conex insa telefonul si abonamentul a fost utilizat de altcineva(cu voia mea)-prostia mea!dupa cateva luni nu a mai platit,am solicitat inchiderea ab motivand ca nu eu folosesc acel telefon.a doua zi in 16.10.2003a fost inchis.cativa ani nu am primit nimic de plata(am aflat ulterior ca factura era de 120 de lei)si dupa 6 ani ma- sunat o dna de la o soc de recuperari datorii acre imi spunea ca am de plata 600 de lei.am refuzat sa platesc motivand ca nu am stiut nimic timp de 6 ani.dupa ceva vreme un domn imi propunea sa platesc 200 de lei si el personal imi garanta ca de restul datoriei voi fi exonerata.eu nu cred in bunatatea lor.as vrea sa stiu care sunt masurile pe care le pot lua?eu sunt in cc si sotul in somaj.exista prescriere pentru datorie?care e etrmenul?multumesc
termenul de prescriptie este cel general de 3 ani
in principiu este prescrisa daca pe aceasta perioada de 6 ani nu vi s-a adus la cunostinta faptul ca aveti respectiva suma de plata si nu vi s-au emis somatii sau notificari
si ei incearca sa ma ameninte doar?ideea e ca nici daca vreau nu le pot plati...
Aveti o datorie prescrisa. Firma de recuperari merge pe intimidare. Poate reusesc sa va faca sa platiti. Asta e modul de lucru.
@C.Geta

interventie moderator

Va rog frumos, sa stergeti din mesajul dvs., denumirea societatii implicate in discutie si...sa cititi Regulamentul de postare in forum.
www.avocatnet.ro/content/tag...

Multumesc frumos.
C.Geta a scris:

in urma cu 8 ani am incheiat un contract cu un operator de telefonie mobila insa telefonul si abonamentul au fost utilizate de altcineva(cu voia mea)-prostia mea!dupa cateva luni nu a mai platit,am solicitat inchiderea ab motivand ca nu eu folosesc acel telefon.a doua zi in 16.10.2003a fost inchis.cativa ani nu am primit nimic de plata(am aflat ulterior ca factura era de 120 de lei)si dupa 6 ani ma- sunat o dna de la o soc de recuperari datorii acre imi spunea ca am de plata 600 de lei.am refuzat sa platesc motivand ca nu am stiut nimic timp de 6 ani.dupa ceva vreme un domn imi propunea sa platesc 200 de lei si el personal imi garanta ca de restul datoriei voi fi exonerata.eu nu cred in bunatatea lor.as vrea sa stiu care sunt masurile pe care le pot lua?eu sunt in cc si sotul in somaj.exista prescriere pentru datorie?care e etrmenul?multumesc