Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disjungere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disjungere?

Am un litigiu de dreptul muncii in care se cere anularea dispozitiei privind incetarea de drept a contractului de munca pt limita de varsta +plata indemnizatie de conducere, diferenta de salariu, daune morale

Cer disjungerea capatului de cerere referitor la anularea dispozitiei si mutarea pe contencios sau las cauza asa cum e?? Ca art. 1 din Legea 554/2004 zice ca, orice persoana vatamata intr-un drept al sau de catre o autoritate publica printr-un act administrativ se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului.

swamerra, utilizator
Nu puteti cere disjungerea daca este un litigiu de munca, precum ati spus, prin urmare ii va fi aplicabila legislatia muncii, nu cea a contenciosului administrativ. Art. 1 din Legea 554/2004 se refera, dupa cum se poate observa, la un act administrativ al unei autoritati/institutii publice.
Doar daca decizia este emisa de o autoritate/institutie publica, in calitate de angajator, atunci litigiul se va judeca pe instanta competenta de contencios administrativ.
este un act emis de o autoritate publica -angajator
In ce functie erati incadrat , functionar public sau personal contractual?
personal contractual. si e o dispozitie emisa de primar.
swamerra, utilizator
Litigiul este de competenta Tribunalului - Sectia litigii de munca si nu a instantei de contencios administrativ.