Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen contestatie impotriva dispozitiei primarului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen contestatie impotriva dispozitiei primarului

Buna seara
Imi puteti spune care este termenul de contestatie la instanta de contencios impotriva dispozitiei primarului de retinere a unor sume incasate nelegal
Va multumesc anticipat.
Solicitati mai intai primarului (in 30 de zile de la comunicarea ei) revocarea dispozitiei si aratati motivele pentru care o considerati nelegala.
Aceasta e procedura prealabila.
Primarul are la dispozitie un termen de 30 zile pentru a va raspunde.
Daca raspunsul nu va multumeste sau nu-l primiti in termen, in 30 de zile de la comunicarea raspusnului sau de la expirarea termenului de raspuns formulati actiune la sectia contencios administrativ.
Asta in cazul in care sunteti functionar public.
Daca sunteti personal contractual, adresati-va tribunalului, sectia litigii de munca.
Art 85 alin 2 din Legea 188/1999 republicata prevede
(2) Impotriva ordinului sau dispozitiei de imputare functionarul public in cauza se poate adresa instantei de contencios administrativ.
sa inteleg de aici ca se trece peste procedura prealabila
Nu, nu se "trece peste" procedura prealabila. Va adresati instantei de contencios administrativ respectand prevederile Legii nr. 554/2004. Aceasta inseamna si formularea plangerii prealabile prevazute la art. 7, alin. (1) din acest act normativ, prevedere care are caracter imperativ.

Gabriela Pintea, Consilier juridic