avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinetul Medical Individual - medicina de familie - ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinetul Medical Individual - medicina de familie - trebuie sa platim conforn Ordonantei 58/2010 ?

Buna seara,

Am un cabinet medical individual, medicina de familie, cu un singur salariat.
Platitor de IVG, sanatate si CAS (31,3 %) lq un contract de asigurare pentru o parte din suma.

Va rog sa imi spuneti daca suntem obligati sa platim CAS si somaj conform Ordonantei de guvern 58/2010 si la ce suma ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: lilyanna , utilizator 16:49, 9 Septembrie 2010
Pentru veniturile profesionale realizate se plateste contributie asigurari sociale - 10,5% si contributie asigurari sociale - 5,5%. Baza de calcul o reprzinta venitul net realizat (venituri-cheltuieli).
lucian50 a scris:

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti daca suntem obligati sa platim CAS si somaj conform Ordonantei de guvern 58/2010 si la ce suma ?

Fiecare persoana cu obligatiile ei.
Angajatul deja contributi la stat confirm CIM, ii retineti dumneavoastra taxele si le virati catre buget.
Dumneavoastra trebuie platiti toate contributiile sociale pentru veniturile realizate, sanatate, somaj, pensii.
chiar daca medicul este pensionar trebuie sa plateasca cass si cas?
Daca este pensionar doar cass.
multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - obligatii de plata catre stat melinda1 melinda1 PFA - expert contabil a incheiat un contract de prestari servicii cu o societate. Care sunt obligatiile de plata catre stat? PFA are si calitate de pensionar. (vezi toată discuția)
Conventie civila Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. In cazul unei conventii civile, ce retineri se efectueaza din venitul brut? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pfa - contributii obligatorii atepelus atepelus Ce contributii sunt obligatorii?-sanatate/somaj/pensie/etc Multumesc! (vezi toată discuția)