Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinetul Medical Individual - medicina de familie - ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinetul Medical Individual - medicina de familie - trebuie sa platim conforn Ordonantei 58/2010 ?

Buna seara,

Am un cabinet medical individual, medicina de familie, cu un singur salariat.
Platitor de IVG, sanatate si CAS (31,3 %) lq un contract de asigurare pentru o parte din suma.

Va rog sa imi spuneti daca suntem obligati sa platim CAS si somaj conform Ordonantei de guvern 58/2010 si la ce suma ?

Va multumesc.
Pentru veniturile profesionale realizate se plateste contributie asigurari sociale - 10,5% si contributie asigurari sociale - 5,5%. Baza de calcul o reprzinta venitul net realizat (venituri-cheltuieli).
lucian50 a scris:

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti daca suntem obligati sa platim CAS si somaj conform Ordonantei de guvern 58/2010 si la ce suma ?

Fiecare persoana cu obligatiile ei.
Angajatul deja contributi la stat confirm CIM, ii retineti dumneavoastra taxele si le virati catre buget.
Dumneavoastra trebuie platiti toate contributiile sociale pentru veniturile realizate, sanatate, somaj, pensii.
chiar daca medicul este pensionar trebuie sa plateasca cass si cas?
Daca este pensionar doar cass.
multumesc.