avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

Este posibila schimbarea fisei postului doar pentru ca asa doreste seful de birou, fara nici un motiv bine intemeiat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:00, 2 Februarie 2024
intrucat fisa postului reprezinta o anexa a c.i.m. modificarea acesteia se poate face prin acordul partilor...
Fisa de post poate fi modificata, angajatorul avand acest drept in virtutea dreptului de a-si organiza activitatea si a stabili atributii pe fiecare loc de munca. Modificarea trebuie sa fie motivata de schimbarile survenite in activitate si trebuie sa aibe legatura cu cerintele si atributiile ce trebuiesc indeplinite in postul respectiv.
buna ziua,

imi cer scuze ca postez aici dar citind subiectul m-am gandit ca ma puteti ajuta.

as avea nevoie de o fisa (model sau schita) a postului pentru electromecanic auto

in asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat
lena12 a scris:

Este posibila schimbarea fisei postului doar pentru ca asa doreste seful de birou, fara nici un motiv bine intemeiat?


Angajatorul are dreptul, stipulat de art. 40 alin. (1) lit. b), de a stabili atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi.
si in temeiul art. 17 c. mun. are obligatia informarii si totodata a negocia un act aditional la c.i.m. .

Alte discuții în legătură

Schimbare fisa post Adina_G Adina_G Buna, se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul? (vezi toată discuția)
Modificare fisa postului monik monik buna ziua! fisa postului poate fi modificata unilateral de catre angajator? imi puteti indica va rog si care e temeiul raspunsului dvs? multumesc mult! (vezi toată discuția)
Atributii suplimentare functiei de baza orianadiana orianadiana Unei persoane angajate pe o anumita functie i se pot da spre indeplinire si atributiile altui post? In ce conditii si care este baza legala pentru acest lucru? ... (vezi toată discuția)