Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

Este posibila schimbarea fisei postului doar pentru ca asa doreste seful de birou, fara nici un motiv bine intemeiat?
intrucat fisa postului reprezinta o anexa a c.i.m. modificarea acesteia se poate face prin acordul partilor...
Fisa de post poate fi modificata, angajatorul avand acest drept in virtutea dreptului de a-si organiza activitatea si a stabili atributii pe fiecare loc de munca. Modificarea trebuie sa fie motivata de schimbarile survenite in activitate si trebuie sa aibe legatura cu cerintele si atributiile ce trebuiesc indeplinite in postul respectiv.
buna ziua,

imi cer scuze ca postez aici dar citind subiectul m-am gandit ca ma puteti ajuta.

as avea nevoie de o fisa (model sau schita) a postului pentru electromecanic auto

in asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat
lena12 a scris:

Este posibila schimbarea fisei postului doar pentru ca asa doreste seful de birou, fara nici un motiv bine intemeiat?

Angajatorul are dreptul, stipulat de art. 40 alin. (1) lit. b), de a stabili atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi.
si in temeiul art. 17 c. mun. are obligatia informarii si totodata a negocia un act aditional la c.i.m. .