Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare fisa post

Buna, se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?
in principiu nu se poate modifica
Se poate modifica daca unele transformari din unitate o impun. Dar trebuie sa fiti de comun acord, angajatorul si salariatul.
athe a scris:

in principiu nu se poate modifica

De acord, pentru ca fisa postului este un document anexa la c.i.m., dar exista un...dar (nu cadou!)
Periodicitatea revizuirii fisei postului este prevazuta si stabilita, de obicei, in contractul colectiv de munca (acolo unde acesta exista).
In practica, in general, revizuirea fisei postului se face o data pe an (ex. in administratia publica) sau, uneori, in cazul companiilor foarte dinamice, de doua ori pe an.
Se poate modifica atributiile salariatului ... art.40 alin. (1) lit. b C.mun. prevede dreptul angajatorului de a stabili atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi.
tudorvaleriu a scris:

Se poate modifica daca unele transformari din unitate o impun. Dar trebuie sa fiti de comun acord, angajatorul si salariatul.

Cu scuze, dar eu nu cunosc vreo astfel de prevedere (de comun acord). M-ar bucura sa fie si va rog sa-mi spuneti.

A fortiori, angajatorul are dreptul sa stabileasca atributiile corespunzatoare pentru fiecare salariat, in conditiile legii si/sau in conditiile contractului colectiv de munca aplicabil, incheiat la nivel national, la nivel de ramura de activitate sau de grup de unitati (art. 40 alin. (1) lit. b) din Codul muncii).