Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transfer angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transfer angajati

buna ziua! m-ar interesa un model de protocol pentru a transfera personalul din cadrul compartimentului "Statie de alimentare cu apa" din cadrul Primariei pe SRL (societate infiintata pentru a "scapa" angajatii primariei de disponibilizari). sau un model de act prin care sa transfer angajatii (care momentan figureaza in statele de plata ale primariei) din cadrul primariei pe SRL.
Trecerea salariatilor de la institutie bugetara la un SRL se face prin concediere ca urmare a desfiintarii posturilor ocupate si angajare a acestora la SRL-ul respectiv.
Nu exista notiunea de transfer pentru personalul contractual. In cazul dvs, se aplica metoda descrisa mai sus: se concediaza respectivii salariati (sau se incheie cim pe cale amiabila, art. 55 lit. b Codul muncii) si se angajeaza ulterior la SC. Posturile ramase nu se desfiinteaza, ci sunt blocate ca efect al OG 34/2009.