Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA la achizitionarea unei autoutilitare .PFA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA la achizitionarea unei autoutilitare .PFA.

Buna ziua,

PFA, platitor de TVA.

Doresc achizitionarea unei autoutilitare cu greutatea maxima autorizata pana in 3500kg, se poate deduce TVA-ul la achizitionare in caz de leasing sau cash?
Da, deaorece este vorba de o autoutilitara si nu de un autoturism.
In aceasta situatie deductibilitatea nu este conditionata de modul de finantare.

temei legal
ART. 1451

Limitări speciale ale dreptului de deducere

(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor acestor vehicule şi nici taxa aferentă achiziţiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleaşi caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, cu excepţia vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii: (...)

Management Account, Consultant fiscal
Multumesc!
Inca o intrebare, daca pe acelasi PFA mai am un turism, acesta fiind neamortizat, pot cumpara aceasta autoutilitara?Sau pot vinde autoturismul?
In functie de forma dvs. de organizare.

Daca aveti salariati puteti sa pastrati autorurismul, daca nu atunci ar fi indicat sa -l transferati in patrimoniul personal.