Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scoatere de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scoatere de la intretinere

Buna ziua,
Intentionez ca logodnicul meu sa se mute impreuna cu mine. A anuntat administratorul blocului unde locuieste (este proprietar) ca doreste sa fie scos de la plata intretinerii pe acest motiv, dar administratorul blocului a refuzat acest lucru si i-a solicitat adresa unde va locui. Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele probleme:
1. Este legala solicitarea referitoare la noua adresa?
2. Ce obligatii are referitor la plata intretinerii daca nu mai locuieste acolo?
In speranta unui raspuns cat mai urgent si complet, va multumesc anticipat.
1.Trebuie sa faca cerere de scoatere de la intretinere.Nu trebuie sa comunice adresa unde o sa locuiasca.
2. Plata cheltuielilor comune:lumina de pe scara,femeia de servici,iar pe timpul iernii daca nu are repartitoare de caldura si pe aceasta.
1. daca nu aduce dovezi de la noua adresa(viza de flotant,adeverinta de la asociatia respectiva) sa aiba pe cerere semnatura a 2 vecini si a presedintelui si atunci adm-rul o va accepta
2. se plateste restu' fara >apa,gaze,gunoi(si caldura iarna)
Nu trebuie sa dea socoteala administratorului unde se va muta, asa cum nimeni nu da socoteala unde pleaca in concediu sau daca se interneaza in spital sau daca pleaca sa locuiasca in alta tara.
Logodnicul dv. trebuie sa faca o simpla declaratie scrisa, adresata presedintelui asociatiei ca nu mai locuieste la acea adresa incepand cu data de......
Cu ocazia acestei declaratii sa scrie si ca(,) consumul de apa va fi zero pe toata absenta din imobil.
La intretinere va plati in continuare acele cheltuieli care se impart pe cota-parte indiviza:
- salariile,
- cheltuielile administrative;
- lucrari de intretinere si reparatie a condominiului si instalatiilor
- pierderi de apa,
- caldura (daca nu are repartitoare)
- fondul de rulment (daca e necesar)
- fondul de reparatii (daca e necesar)

@lilianaG
De unde si pana unde administratorul unui bloc verifica adeverinte? In ce atributii ale administratorului sta scris asta? Administratorul este organ de control ca sa poata verifica daca o adeverinta este adevarata sau falsa?
elga50, moderator
1- Nu trebuie sa anunte unde se muta. Trebuie sa anunte ca incepand cu data de ....... nu mai locuieste in respectivul apartament
2- In perioada in care nu locuieste in apartament va plati unele cheltuieli comune.
Va multumesc mult pentru timpul acordat si pentru informatiile transmise.
Va doresc o zi buna !

Cu stima,
logodnica