Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SA cu actiuni la purtator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SA cu actiuni la purtator

Buna.
Stie cineva daca pt constituirea unei SA cu actiuni la purtator exista prevederi speciale sau se aplica cele generale pt constituirea unei Societati pe actiuni din Legea nr.31/1990?
Mersi
Reglementarea actiunilor la purtator o gasiti in Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata la articolele: 98, 99, 123. Daca actiunile se tranzactioneaza pe o piata reglementata( ex. bursa de valori) sau printr-un sistem alternativ(RASDAQ) reglementarea se face prin Legea nr. 297/2004 privind pietele de capital precum si de unele regulamente ale CNVM.
ms mult pt raspuns.
inca ceva.... din ce-am citit din legea nr.31 inteleg ca actiunile la purtator pot fi emise nu numai in forma materiala, nu?
Actiunile la purtator (pot fi emise doar in forma materializata detinatorul acestora fiind recunoscut drept actionar) si pot fi transmise prin simpla traditiune(inmanare) a acestora.
sad a scris:

Reglementarea actiunilor la purtator o gasiti in Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata la articolele: 98, 99, 123. Daca actiunile se tranzactioneaza pe o piata reglementata( ex. bursa de valori) sau printr-un sistem alternativ(RASDAQ) reglementarea se face prin Legea nr. 297/2004 privind pietele de capital precum si de unele regulamente ale CNVM.

Rasdaq și-a început activitatea in 1996, iar la 1 decembrie 2005 a fuzionat cu Bursa de Valori București (BVB), fiind o sectiune in cadrul acesteia.