Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT,VA ROG
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT,VA ROG

Stiti ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie??
Azi ma duc la fostul angajator, de care m-am despartit de comun acord, sa semnez fisa de lichidare. Problema mea este insa ca nu mi-am primit cele 3 salarii restante.
Ar trebui sa semnez fisa de lichidare sau nu? In acest caz-nu o semnez- o sa-mi spuna, probabil, ca nu-mi da carnetul de munca!!! Va rog, raspundeti-mi cat se poate de urgent CUM SA PROCEDEZ. MULTUMESC ANTICIPAT.
va prezentati la angajator, semnati fisa de lichidare, iar pentru salariile restante puteti sa-l actionati in judecata. carnetul de munca se elibereaza de angajator la data incetarii raporturilor de munca si nu exista o prevedere legala prin care se dispune retinerea acestuia peste aceasta data.
1. In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

2. Pentru neplata drepturilor salariale aveti posibilitatea de a va adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata (Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu). Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

3. Eliberarea carnetului de munca depinde si de ITM ... In Bucuresti termenul , in general, este de 2-3 sapt.