Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate primi pensie alimentara pt copii inainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate primi pensie alimentara pt copii inainte de divort?

Sora si cumnatul meu sau despartit in fapt acum 2 luni,ei au 2 copii.ce anume trebuie sa faca soara mea ca sa primeasca o pensie alimentara pt copii pana la divort.(pt ca nu dispune momentan de bani divortul o sa mai dureze)?
Sotii fiind despartiti in fat,sora dvs trebuie sa formuleze actiune prin care sa solicite obligarea sotului la plata unei pensii de intretinere pentru minor care, in functie de varsta si de nevoie minorului ,poate ajunge la 1/4 din veniturile realizate de tata.
Sora dvs. poate promova o actiune de stabilire pensie pentru cei doi copii, pensie care poate fi solicitata fie in functie de venitul minim pe economie daca tatal acestora nu realizeaza venituri sau in functie de veniturile tatalui daca acesta este angajat cu forme legale, insa va trebui administrat un probatoriu din care sa rezulta ca sotii sunt despartiti in fapt si tatal nu contribuie cu nimic la cresterea si educarea minorilor.
Cuantumul legal pentru cei doi copii este de 16.5% pentru fiecare -total 33%.
Actiunea este scutita de plata taxei de timbru.
multumesc pt raspuns