Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare pentru grupa I-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare pentru grupa I-a de munca

Buna ziua.Am iesit la pensie incepand cu 01/04/1999 si am lucrat peste 28 de ani in grupa I-a de munca la C.F.R.Intrebare:Care trebuia sa fie stagiul complet de cotizare la care sa se raporteze punctajul mediu anual la recalcularea facuta prin O.U.G.4/2005?Ma incadrez la art.14 din legea 3/1977?si care este stagiul complet reglementat de acest articol la care face trimitere decizia 40/22/09/2008 a ICCJ?
Parerea mea de nespecialist este 20 de ani.Astept cu mare interes parerea specialistilor.Multumesc anticipat pentru raspuns.
Diferenta la punctajul mediu anual intre Stagiul complet de cotizare de 20 de ani si Leg.218/2008 este destul de mare dar depinde de la caz la caz,si anume.Cei care au tori ani numai in GR.I de munca nu pierd absolut deloc ,insa cei care au ani de munca si in Gr.1 si in fosta GR.3 (Leg.3/1977)pierd,deoarece dupa Leg.218/2008 se aplica 50% numai pentru perioada lucrata in Gr.1.Cazul meu eu am avut 27,5 ani in Gr.1 si 8 ani in Gr.3,avand un total de puncte de 55.4662 daca se aplica stagiul complet de cotizare de 20 ani am 55,4662/20=2.77331 iar dupa leg.218 o sa am punctaj mediu anual de 2,61938 deci o diferenta in minus de 0.15393 puncte.Nu mai vorbesc ca nu se stie cand vom primio.Va doresc o seara buna tuturor.
Atentie la calculul punctajului mediu anual.Din totalul punctelor realizate pe intreaga activitate se extrag punctele aferente grupei a III-a si tot punctajul suplimentar,iar la diferenta de puncte ramase(cea aferenta grupei I-a de munca) se aplica 50%,se aduna ce s-a extras si se imparte la stagiul complet de cotizare.Aplicatia se regaseste intr-o postare anterioara.Noapte buna tuturor.

De extras si punctele suplimentare acordate prin O.U.G.100/2008 care in final nu se mai aduna(ramanand definitiv extrase).
Carp Mircea, utilizator
DESCHIDE-TI " [ link extern ] "
dudu2ira1, utilizator
Cunosc,aceste interpretari din link-ul respectiv(pareri,amanunte),dar asa cum am mai precizat,eu nu voi apela la ele,fiind mai mult decat discutabile.O zi buna.
Carp Mircea a scris:
Si totusi,acest temei,nu vad cum ar putea lasa loc de interpretare, probele fiind certe. Daca stagiu complet de 20 de ani,este mai mult decat discutabil si nu voi apela la el,asa cum am mai precizat,nici chiar daca as sti ca o sa castig in proportie de 100%, pe considerentul ca eu nu merg pe temei discutabil, discriminarea in schimb, pentru nivelul meu de intelegere si logica nu se interpreteza (fiind probe in acest sens).

Orice act normativ este dat pentru interpretare si aplicare. V-am raspuns, teoretic ar trebui sa castigati, practic nu am de unde sa stiu ce va hotara instanta.