Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare pentru grupa I-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare pentru grupa I-a de munca

Buna ziua.Am iesit la pensie incepand cu 01/04/1999 si am lucrat peste 28 de ani in grupa I-a de munca la C.F.R.Intrebare:Care trebuia sa fie stagiul complet de cotizare la care sa se raporteze punctajul mediu anual la recalcularea facuta prin O.U.G.4/2005?Ma incadrez la art.14 din legea 3/1977?si care este stagiul complet reglementat de acest articol la care face trimitere decizia 40/22/09/2008 a ICCJ?
Parerea mea de nespecialist este 20 de ani.Astept cu mare interes parerea specialistilor.Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ca sa nu deschid un alt topic,solicit aici sprijinul specialistilor.Este vorba despre impozitarea pensiilor.Intrebare:Din ce an a inceput aceasta impozitare si care a fost plafonul?Eu stiu(din amintiri)ca de la 01/01/2008 peste 900,gresesc cumva?Solicit sa fie acoperita perioada de pana la 01/01/2009.De exemplu in 2008 a fost astfel:01/01/2008-30/06/2008 6,5% cu 16% ceea ce depasea 900.Dupa 01/07/2008 si este valabil si astazi 5.5% si 16%.De la 01/01/2009 ceea ce depaseste 1000.Fac precizarea nu detin asemenea date si deaceea va cer sprijinul.O zi buna tuturor.

Informatiile asteptate sa acopere perioada 01/01/2005-31/12/2008.
Carp Mircea, utilizator
Vin cu o veste buna.Este vorba de articolul 169(1-5)din legea 263/2010 care s-a pus in aplicare incepand cu 01/01/2011.Platile urmand a fi efectuate in perioada urmatoare.Afirmatiile mele se bazeaza pe raspunsul primit astazi de Ministerul Muncii.
Probe si amanunte aici:

Nr. 110/14 ianuarie 2011

Mircea Carp

La e-mailul adresat Guvernului României şi înaintat spre soluţionare Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, vă comunicăm următoarele:
Potrivit prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, modificată şi completată, pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă, beneficiază de o creştere a punctajelor anuale realizate în aceste perioade, după cum urmează:
a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă;
b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă.
Aceste dispoziţii se aplică, începând cu data de 01.01.2011, prin acordarea diferenţei dintre creşterea punctajului mediu anual rezultată şi cea acordată conform O.U.G. nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000, aprobată prin Legea nr. 154/2009, plăţile urmând a fi efectuate în perioada următoare .
Prevederile susmenţionate nu se aplică în situaţia în care, la recalcularea pensiilor în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările şi completările ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea în muncă necesară deschiderii dreptului la pensie prevăzută de acte normative cu caracter special.

Pina in sept 2007 nu s-au oprit cas si impozit,cf talonului meu de pensie.Taloanele pt sept si oct 2007 nu le am,deci nu stiu daca s-a oprit .In talonul pe nov 2007 apar retineri de 6,5% si 16% la suma peste 900.Daca va mai trebuie inca informatii mai precise pot vedea la prietenii care au toate taloanele
Ultimele informatii de la CNPAS legate de aplicarea art.169(1-5)din legea 263/2010:

Buna ziua.Intrebare punctuala:Cand veti pune in plata beneficiarii art.169(1-5)din legea 263/2010 ? Cu stima Carp Mircea Adjud 25/01/2011 ora 12:25

Potrivit prevederilor art. 169 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legisla?iei anterioare datei de 2 noiembrie 2008 inclusiv, care au desfa?urat activita?i in locuri incadrate in grupa I ?i/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza incepand cu data de 1 ianuarie 2011 de majorarea punctajelor aferente perioadelor realizate in aceste activita?i conform prevederilor art. 169 din lege, cu excep?ia alin. (6), care se aplica incepand cu 1 ianuarie 2012, respectiv pentru perioadele lucrate in conditii deosebite de munca (dupa data de 1 aprilie 2001).
Acordarea acestor drepturi se face direct, prin identificarea persoanelor beneficiare direct din baza noastra de date, nefiind necesara depunerea unor cereri la casele teritoriale de pensii.
Precizam ca, prevederile Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2011. In prezent se elaboreaza normele metodologice de aplicare a prevederilor legii mai sus men?ionate precum ?i aplica?iile informatice.
Plata drepturilor recalculate se va face cu acordarea acestora retroactiv, de la data de 1 ianuarie 2011.

Din Adevarul 02/02/2011

Totodată, beneficiarii grupelor de pensii I şi II - respectiv 1.541.000 de pensionari - vor primi pensiile mărite, în medie, cu 93 de lei, ca efect al recalculării potrivit noii legi a pensiilor. Boc a precizat că efortul bugetar se ridică la 404 milioane de euro.

Premierul a mai adăugat că, tot în februarie, beneficiarii acestei majorări vor primi şi drepturile aferente lunii ianuarie.

Carp Mircea, utilizator