Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizare obiect de activitate punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizare obiect de activitate punct de lucru

Buna ziua!
Imi poate spune cineva de ce documente am nevoie pentru a autoriza la onrc un cod caen pentru un punct de lucru al unei societati? precizez ca punctul de lucru este inregistrat la onrc ca desfasurand un cod caen insa eu doresc sa modific acest obiect de activitate. Trebuie act constitutiv si hotararea asociatilor? Ideea este ca vreau sa renunt la actvitatea autorizata (comert cu ridicata) si sa autorizez o alta activitate (comert cu amanuntul). Multumesc
In cazul in care activitatea pe care doriti sa o autorizati la sediul secundar este cuprinsa in obiectul de activitate al societatii, veti intocmi doar o hotarare aga prin care veti stabili completarea obiectului de activitate de la sediul secundar si cu noua activitate. Veti depune la ORC urmatoarele documente: hotararea aga original, cerere, declaratie model 3, certificatul constatator in original, taxe.
In cazul in care activitatea pe care doriti sa o desfasurati la sediul secundar nu este cuprinsa in obiectul de activitate al societatii, va trebui sa modificati si actul constitutiv al societatii. In acest sens, hotararea aga va cuprinde doua punte: primul completarea obiectului de activitatea iar al 2-lea autorizarea desfasurarii activitatii la sediul secundar. Pe langa documentele enumerate mai sus, veti depune si actul constitutiv actualizat.
Pentru comertul cu amanuntul, nu uitati ulterior de casa de marcat.
juridic dana, utilizator
O scurta rectificare. Daca aveti in actul constitutiv obiectul de activitate ce doriti sa il autorizati la punctul de lucru, nu mai este necesara hotarare AGA. Este suficienta declaratia model 3, certificatul constatator de autorizare in original si taxa de inregistrare.