Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... oovalabilitate contract de imprumut intre doua ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

oovalabilitate contract de imprumut intre doua persoane fizice facut pe calculator

A-si avea cateva intrebari legate de valabilitatea unui contract de imprumut intre doua persoane fizice facut la calculator si semnat de imprumutat,imprumutator si doi martori doar din partea imprumutatorului;Este legal ca in acel contract sa apara dobanda ''medie''de 5% pe luna pentru suma imprumutata? La finalul contractului de imprumut nu este mentionat ''bun si aprobat'' .Ce sanse de castig in instanta a-si avea eu in calitate de parat (imprumutat) actiune pretentii?
www.armariotbc@yahoo.com, utilizator
Nu e cazul de mentiunea "bun si aprobat".
De ce ati semnat contractul daca nu erati de acord cu dobanda?
Din punctul acesta de vedere nici o sansa in instanta.

Contractul de imprumut sub semnatura privata nu este titlu executoriu, imprumutatorul daca vrea banii trebuie sa apeleze la instanta.
Dvs. puteti face plangere penala pt inselaciune sau "camatarie"...
Codul Civil
Art. 1180. - Actul sub semnatura privata prin care o parte se obliga catre alta a-i plati o suma de bani sau o catime oarecare, trebuie sa fie scris, in intregul lui de acela care l-a subscris, sau cel putin acesta, inainte de a subsemna, sa adauge la finele actului cuvintele bun si aprobat, aratand totdeauna in litere suma sau catimea lucrurilor si apoi sa iscaleasca.
multumesc si dobanda este legal sa apara in contract?
www.armariotbc@yahoo.com, utilizator