Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Operatie nereușită în copilărie îmi costa acum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Operatie nereușită în copilărie îmi costa acum viata, cine ma poate ajuta?

Bună ziua,

În urma cu 25 de ani am fost operat la spitalul de copii din Timișoara pentru criptorhidie.

După această operatie avuta în copilărie, spitalul dar nici doctorul de familie, nu mi-au făcut nici o ecografie, nici controale periodice.

Deși, acum am aflat ca copii expuși la aceasta operatie trebuie ecografiati des.

Din nefericire, la doar 33 de ani am fost diagnosticat cu cancer la rinichiul drept unde a fost operatie de criptohordie.
În timpul îndepărtării rinichiului, doctorului a observat ca operația avuta în copilarie nu a fost realizata complet. Astfel trebuind sa ma opereze din nou de criptohordie.

Aceasta eroare făcută în copilărie de cadrele medicale m-au costat dezvoltarea tumorii maligna, pierderea unui rinichi la doar 30 de ani! și recent tumoare cu metastaza la plamani care îmi periclitează viata!

Am nevoie de tratamente pentru cancer și dieta, etc care sunt extrem de scumpe, dar pe care nu îmi permit sa le achit.

Având în vedere erorile făcute de cadrele medicale din copilarie, va rog sa ma ajutați sa găsesc dreptatea în situația mea și ce pot sa fac ca spitalul care mi-a cauzat aceste daune sa îl plătească tratamentele pentru cancer.
Am nevoie de ajutor financiar urgent pentru a rămâne în viață, care este cea mai rapida cale de a mi se face dreptate în situația mea.

Mulțumesc mult pentru ajutor în avans

Ati
~ Conținut șters la cerere ~
Stimate @Adevar1 , imi pare sincer rau pentru greutatile prin care treceti . Dupa stiinta mea , criptorhidia este conditia in care un testicul ( sau ambele ) nu au coborat in saculetul lor , ci au ramas la baza abdomenului . Operatia asta a facut , l-a coborat la locul lui . Acum ( dar cred ca si atunci ) e o operatie usoara , pacientii sunt externati in aceeasi zi , cel mult in ziua urmatoare .Nu prea avea acea manevra chirurgicala cum sa afecteze rinichiul , chiar presupunand ca a fost o operatie mai putin reusita . Iar atunci , prin 1996-1997 nici nu stiu daca existau ecografe, poate cate unu prin cate un spital mare , si erau extrem de neperformante si foarte putini medici cu competente in ecografie . Intr-un proces in care sa incercati sa acuzati spitalul ( sau medicul ) de malpraxis , va trebui sa dovediti ca intre operatie si problema de la rinichi exista o relatie clara de cauzalitate , nu ajunge ca asa credeti dvs . Asta implica avocati foarte buni , expertize medicale , si - implicit - bani multi . Bani pe care ii recuperati , dar numai daca veti castiga procesul , ceea ce nu-i deloc sigur . Mirarea mea este ca spuneti ca tratamentul e scump, eu stiu ca exista un program national de oncologie , iar tratamentele sunt gratuite . Daca ati lucrat vreodata , poate ati avea dreptul la pensie de boala , e de intrebat la Casa de Pensii . Daca nu , poate de la primarie un ajutor social . Cred ca ati putea obtine si un certificat de handicap si ati avea si de acolo un ajutor banesc , intrebati la AJPIS . Va doresc sanatate , sa treceti cu bine peste tot necazul .
CHKa, utilizator
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dumneavoastra detaliat.
Din nefericire, doctorul care m-a operat pentru tumoarea renala mi-a spus ca operația avuta in copilarie a fost realizata neglijent. In 2018 trebuind sa fiu operat din nou pentru testicol unilateral necoborat.

Nu sunt doctor și nu cunosc ce s-a întâmplat exact și ce transformări maligne au avut loc din cauza ca operația din copilarie nu a fost realizata corect sau grijuliu. Atâta știu ca doar la 30 de ani am dezvoltat cancer la rinichiul drept, acest tip de cancer apare doar după 60 de ani! Sunt nefumător și am un stil de viata sănătos. Nu înțeleg cum e posibil ca în cazul meu sa apară atât de devreme.

Doar tratamentele oncologice clasice nu îmi garantează vindecarea de aceea trebuie sa apelez și la alte tratamente care sunt foarte scumpe și nu am banii necesari. Dar nici acestea nu este sigur ca ma vor ajuta!

După cum vedeți nu am timp de pierdut. Cunoașteți o institutie sau pe cineva care poate sa îmi ofere sprijin financiar pentru tratamentul cancerului. Credeti ca mai am.timp sa obțin pensia de handicap si ce documente nevoie?
Părinții mei suferă mult, sper ca tratamentul cancerului la plamani sa ma ajute sa scap de aceste probleme.

Mulțumesc mult

CHKa a scris:

Stimate @Adevar1 , imi pare sincer rau pentru greutatile prin care treceti . Dupa stiinta mea , criptorhidia este conditia in care un testicul ( sau ambele ) nu au coborat in saculetul lor , ci au ramas la baza abdomenului . Operatia asta a facut , l-a coborat la locul lui . Acum ( dar cred ca si atunci ) e o operatie usoara , pacientii sunt externati in aceeasi zi , cel mult in ziua urmatoare .Nu prea avea acea manevra chirurgicala cum sa afecteze rinichiul , chiar presupunand ca a fost o operatie mai putin reusita . Iar atunci , prin 1996-1997 nici nu stiu daca existau ecografe, poate cate unu prin cate un spital mare , si erau extrem de neperformante si foarte putini medici cu competente in ecografie . Intr-un proces in care sa incercati sa acuzati spitalul ( sau medicul ) de malpraxis , va trebui sa dovediti ca intre operatie si problema de la rinichi exista o relatie clara de cauzalitate , nu ajunge ca asa credeti dvs . Asta implica avocati foarte buni , expertize medicale , si - implicit - bani multi . Bani pe care ii recuperati , dar numai daca veti castiga procesul , ceea ce nu-i deloc sigur . Mirarea mea este ca spuneti ca tratamentul e scump, eu stiu ca exista un program national de oncologie , iar tratamentele sunt gratuite . Daca ati lucrat vreodata , poate ati avea dreptul la pensie de boala , e de intrebat la Casa de Pensii . Daca nu , poate de la primarie un ajutor social . Cred ca ati putea obtine si un certificat de handicap si ati avea si de acolo un ajutor banesc , intrebati la AJPIS . Va doresc sanatate , sa treceti cu bine peste tot necazul .

Regret din toata inima , stimate @Adevar1 , dar mai mult decat o vorba buna si o rugaciune nu-mi sta in putere sa va ofer ,nu sunt decat o pensionara , iar numarul potentatilor zilei ( financiari sau de alta natura ) apropiati mie tinde spre zero absolut . Va asigur ca empatizez cu dvs. , si - mai ales - cu parintii dvs. , sunt si eu parinte . Vad ca sunteti convins ca respectiva operatie a dus la malignitate , eu cred ca nu , dar asta nu e important acum . Calea aceasta ( tragerea la raspundere a spitalului ) nu e pragmatica , cel putin nu acum , dureaza mult , costa mult , si rezultatul e incert . Ma gandesc ca ati putea apela la ONG-uri , exista si o asociatie a pacientilor oncologici , presedintele acesteia e pe la tv destul de des . De asemenea , ati putea incerca sa cereti sprijin unor companii mari , de preferat straine . Acestea - de cele mai multe ori - considera ca au o responsabilitate fata de comunitate , au si constituite ceva fonduri pentru actiuni sociale . Faceti o scrisoare adresata conducerii , atasati documentele medicale , recomandarile de tratament si pretul la care l-ati putea procura , totul documentat amanuntit ... Si - cine stie ? ar fi o sansa ... In Timisoara - sunt convinsa - se gaseste un numar semnificativ de astfel de companii ( mai ales - dar nu numai - cu capital german , cel putin asa stiu eu ) . Succes maxim va doresc .