Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecerea bunurilor unei firme in propietate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecerea bunurilor unei firme in propietate privata..............!?

Imi poate spune cineva ce se intampla cu bunurile unei firme (propietati imobiliare, masini, etc) la inchiderea unei firme?
Acestea trec in propietatea propietarului firmei?
exact.. dupa ce se achita tot catre stat si creditori, ce ramane trece in prorietatea asociatului
Avand in vedere ca firma este platitoare de TVA influenteaza cu ceva situatia?
In ce conditii se face transferul? Asociatul ca PF are de platit ceva taxe catre stat ca sa poata prelua propietatile?

In cazul in care una dintre proietatile imobiliare este achizitionata cu credit de la banca, se poate transfera creditul catre asociat ca PF?
Aveti de achitat TVA si impozit pe profit din lichidare. Transferul se face pe baza documentului care atesta distribuirea activelor firmei catre asociati.
Mergeti la banca pentru a afla conditiile privind transferul creditului. Cu siguranta se poate.
"Aveti de achitat TVA si impozit pe profit din lichidare. Transferul se face pe baza documentului care atesta distribuirea activelor firmei catre asociati."

Cine achita costurile de TVA si profit, firma sau PF (asociatul)?
Taxele respective se platesc la valoarea de achizitie sau trebuie facuta re-evaluarea de catre un specialist?

Ce se intampla cu banii din contul firmei? Ma gandesc ca or sa treaca in propietatea ascociatului dar, ce impozite trebuie platiti pentru ei?