Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract in 2007,vanz-cump in 2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract in 2007,vanz-cump in 2010

Am platit pe baza antecontractului in anul 2010 ,100000euro,locuiesc in casa noua.Acum sunt gata actele de intabulare .ca pret ma incadrez la TVA de 5% ?
in nul 2007 1euro parca era 3,24ron ,multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Va rog o parere,mersi
ART.140 ali. 2 ind.1 Cod fiscal se refera la conditiile de acordare a cotei reduse de tva:
(2 ind.1) Cota redusã de 5% se aplicã asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuintelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite. Terenul pe care este construitã locuinta include si amprenta la sol a locuintei. În sensul prezentului titlu, prin locuintã livratã ca parte a politicii sociale se întelege:
------
c) livrarea de locuinþe care au o suprafaþã utilã de maximum 120 m2, exclusiv anexele gospodãresti, a cãror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depãseste suma de 380.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adãugatã, achiziþionate de orice persoanã necãsãtoritã sau familie. Suprafata utilã a locuintei este cea definitã prin Legea locuintei nr. 114/1996, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare. Anexele gospodãresti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executãrii lucrãrilor de constructii, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare. Cota redusã se aplicã numai în cazul locuintelor care în momentul vânzãrii pot fi locuite ca atare si dacã terenul pe care este construitã locuinta nu depãseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de douã locuinte, cota indivizã a terenului aferent fiecãrei locuinte nu poate depãsi suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol aferentã fiecãrei locuinte. Orice persoanã necãsãtoritã sau familie poate achizitiona o singurã locuintã cu cota redusã de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necãsãtorite, sã nu fi deþinut si sã nu detinã nicio locuintã în proprietate pe care au achiziþionat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, sotul sau sotia sã nu fi detinut si sã nu detinã, fiecare sau împreunã, nicio locuintã în proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%;
-------
Multumesc pt.interes si amabilitate de a raspune

dar intrebarea mea ar fi ca la data la care am achitat ,in mai multe rate valoarea de 100000euro ,,,valora sub 380000ron ,dar acum cand mergem la notar din cauza cotatiei a valutei depasesete 380000. Cum sa fie intocmit actul de cumparare ?pot sa scriu 380000ron ? cu respect

Da, daca va incadrati in "grila" notarului si exista si acceptul vanzatorului.