Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sa accept?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sa accept?

Buna seara,

Cu ceva timp in urma, va spuneam ca, in urma parasirii domiciliului in mai 2009 de catre fostul sot, am divortat in aprilie si am ramas cu 2 copii minori in custodie.

Si va mai spuneam ca ex sot n-a platit pensia alimentara deloc, motivand faptul ca a platit rata la apartament, care echivaleaza oarecum cu pensia alimentara...A considerat probabil ca e suficient...Eu, nevrand scandal si doar ptr a pastra aparentele in fata copiilor, am lasat-o asa...

Acum, dupa trei luni de la comunicare, s-a adus in discutie si problema partajului..in sensul ca vrem sa rezolvam odata si cu apartamentul...

Apartamentul e cumparat cu credit in 2006, in urma vanzarii unei garsoniere, (cu treizeci mii euro) dupa care am completat cu acest credit imobiliar...
In 2007 am cumparat si o masina second-hand, tot prin credit, dar nevoi personale...

Asa ca, ptr a trece peste tigania de la partaj, ex -sot mi-a propus o intelegere: sa-i dau 8000 de euro si masina, la care inca mai plateste rate, inca 4 ani...Si ca bonus nu-mi va plati pensia alimentara ptr cei doi copii ai nostri timp de 2 ani.
(in felul asta, cica, recupereaza suma de bani, la care renunta in "favoarea mea"...)

Iar eu voi ramane cu apartamentul..si cu ratele, evident, ptr inca 21 de ani...Si fara pensie alim ptr cei doi copii, timp de 2 ani...

As dori, va rog frumos, niste pareri...E rezonabila "intelegerea"?...sau va fi in avantajul meu si al copiilor mei un proces de partaj?...

va multumesc!
Faceti asa cum a zis el, dupa care il chemati in judecata si ii cereti pensia pt. copii intrucat nu puteti dvs. sa renuntati la un drept care nu va apartine, respectiv pensia copiilor. Orice intelegere facuta cu privire la pensia copiilor este nula.
Mai bine incercati sa va intelegeti si sa incheiati o tranzactie deoarece:
Dv puteti sa ii faceti plangere penala pentru abandon de familie pentru ca nu v-a platit pensia pana acum.
Dar,dat fiind faptul ca dv nu ati participat la plata ratelor pentru apartament, el va poate solicita cota dv din aceste rate. Aveti de unde sa ii dati banii?
Pe langa acest aspect, daca doriti sa ramaneti cu apartamentul si nu incheiati o tranzactie urmand sa hotarasca instanta, va trebui sa tineti cont de mai multe aspecte: garsoniera vanduta era bun propriu al unuia dintre dv sau bun comun, va trebui sa il despgubiti pe el pentru ratele la apartament platite in timpul casatoriei
Va multumesc ptr raspunsuri!

Si uitati cum sta treaba: eu oricum nu am nici cei 8000 de euro pe care mi-i cere. Solutia e sa ma imprumut, in cazul in care mergem pe varianta asta, daca nu vrem sa mergem lpe partaj...

Deci, va dati seama ce afacere am facut:
a.- ii si dau lui 8000 de euro, bani imprumutati evident, (nu prea stiu cum, eu fiind bugetara, deocamdata in concediu crestere copil),
b.- raman si cu ratele inca 21 de ani, ptr apartament, la care nu prea vreau sa renunt, deocamdata...Si asta ptr copii...
c. - ma lasa si fara pensia alimentara, 2 ani de zile...

De-asta ma intreb, oare sa accept propunerea lui?..Sau mai bine cu partajul?...Nu prea stiu ce va implica fiecare varianta...Nu prea stiu care varianta imi este favorabila mie si copiilor mei...

Intr-o alta ordine de idei, d-na m_ella, tre sa specific faptul ca el, odata plecat de acasa, desi n-am fost divortati, a platit doar rata de 500 ron si atat....Ptr copii n-a dat nimic niciodata, desi avea un salar de 2700 ron...Si asta timp de 1 an si jumatate...Restul chletuielilor, absolut TOATE, de la plata energiei electrice, pana la pachetul de pampers sau hrana ptr copii, le-am suportat eu, din indemnizatia crestere copil... numai eu stiu cum... fara sa vin "cu pretentii", sperand ca vom trece peste aceasta incercare si ca vom intra pe fagas normal...

Dar n-a fost asa!

va multumesc inca o data!
Dvs. sunteti cea mai in masura sa decideti.
Cautati varianta cea mai avantajoasa.
Cat priveste pesia de intretinere nu cred ca este indicat sa renuntati si sa va intelegeti in acest sens.
Legea oricum nu va confera dreptul de a face o astfel de intelegere.Banii sunt ai minorului si nu ai dvs.
Faptul ca sotul a platit rata la apartament nu are nicio relevanta in privinta pensiei.
Parerea mea este ca ar trebui sa cautati sa consultati verbal un avocat din orasul dvs. pentru a se discuta in detaliu toate aspectele si a se gasi varianta cea mai favorabila pentru dvs.Cu aceeasi ocazie se poate analiza in concret si ce solutii pot exista in caz de partaj.
Buna ziua,
Si va multumesc ptr noile sfaturi.

Am consultat un avocat din orasul meu . As dori, insa, din nou, si parerea dvs.

Asadar, mi s-a spus acelasi lucru, sa nu renunt la pensia alim, adica nu pot renunta , deoarece e dreptul copiilor. Dar sa ne intelegem cumva, astfel incat sa facem tranzactia la un notar...Partajul in instanta sa fie ultima solutie....

Intre timp, ai mei parinti au reusit sa faca rost de7000 de euro, bani pe care i-am putea da intr-un timp relativ scurt. Iar restul de 1000 de euro...nu stim...Dar vor veni si ei....

Insa, in momentul in care i-am comunicat "noutatile", s-a enervat rau de tot si a reactionat exrtrem de agresiv, verbal...N-am inteles la inceput de ce....Eu credeam ca va fi incantat de faptul ca va avea aproape toata suma intr-un timp foarte scurt, maxim 1 luna...Apoi m-am dat seama ce l-a suparat: faptul ca nu vreau sa renunt la dreptul copiilor nici macar ptr 2 ani...
Dupa cum v-am zis, a inceput cu amenintari, zicand ca imi va lua fetele, urmand astfel ca el sa ramana cu apartamentul si sa-mi dea el suma de 8000 de euro...
Am motive sa fiu speriata?...

Nu vreau sa plictisesc... stiu ca am mai intrebat, dar...sa introduc eu actiunea de partaj?...daca o fi sa ajungem acolo..... sau sa astept s-o faca el?
Cheltuielili vor fi pe din doua?

va multumesc!