Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Care este cadrul legal ce reglementeaza angajarea unui reprezentant intr-o tara nemembra UE ( ex .Rusia). Noi ca societate vrem sa avem pe perioada derularii contractului cu un beneficiar din acea tara un angajat al nostru la ei, pentru a urmari receptiile si corectitudinea montajelor la piesele fabricate la noi. Daca detasam pe cineva de la noi - ce obligatii are firma ? ( se stabileste un salariu acopritor cheltuielilor sau se da diurna + cazare ?). Putem sa angajam o persoana de acolo la noi si sa fie reprezentantul nostru ? Sau Leasing de personal?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
activitatea desfasurata in alta tara se face cu respectarea legislatiei muncii din statul respectiv, dati pe link-ul: [ link extern ]
Multumesc de raspuns !
Totusi dilema ramane referitor la modalitatea de trimitere a angajatului !
Delegare ? - pe ce perioada poate fi facuta? - ce costuri implica? - diurna poate fi inclusa in salar?
Deschiderea unei reprezentante - binenteles cu respectarea legii - o fi ca procedura mai greoi?
Angajarea unei persoane de acolo la societatea noastra si care sa-si desfasoare activitatea acolo pentru noi ?
Toate cu respectarea prevederilor legale ! care sunt legile care ma pot ajuta ?
Este vorba de Turcia si Rusia.