Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nedumerire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nedumerire

primaria unui oras poate CERE dezmembrea un imobil (compus din constructie si gradina) DOAR prin chemarea in judecata a persoanei FIZICE care detine constructia , terenul fiind in proprietatea statului ?
va multumesc.
sandry, utilizator
poate cere in instanta iesirea din indiviziune...dezmembrare...

terenul de sub constructia dv e al statului? sau gradina respectiva?
tot terenul este al statului ,atit de sub constructie cit si al gradinii.
pai cum ati construit pe terenul statului?

concesiune? sau aveti un drept de superficie pe teren..??
am cumparat cu legea 112 de la stat constructia.
bun, dar ati cumparat si cota parte a terenului de sub constructie, nu?

in cazul asta s-ar putea cere in instanta iesirea din indiviziune, adica dezmembrarea astfel incat intr-un cf sa fie intabulat statul, cu terenul lui si intr-un cf sa fiti intabulat dv.

oricine poate cere iesirea din indiviziune, nu e nimeni obligat sa ramana in indiviziune.