avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nedumerire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nedumerire

primaria unui oras poate CERE dezmembrea un imobil (compus din constructie si gradina) DOAR prin chemarea in judecata a persoanei FIZICE care detine constructia , terenul fiind in proprietatea statului ?
va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
sandry, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:59, 15 Septembrie 2010
poate cere in instanta iesirea din indiviziune...dezmembrare...

terenul de sub constructia dv e al statului? sau gradina respectiva?
tot terenul este al statului ,atit de sub constructie cit si al gradinii.
pai cum ati construit pe terenul statului?

concesiune? sau aveti un drept de superficie pe teren..??
am cumparat cu legea 112 de la stat constructia.
bun, dar ati cumparat si cota parte a terenului de sub constructie, nu?

in cazul asta s-ar putea cere in instanta iesirea din indiviziune, adica dezmembrarea astfel incat intr-un cf sa fie intabulat statul, cu terenul lui si intr-un cf sa fiti intabulat dv.

oricine poate cere iesirea din indiviziune, nu e nimeni obligat sa ramana in indiviziune.

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune officemvp officemvp buna seara . as dori sa-mi spuneti daca este posibil sa iesi din indiviziune cu alte persoane care sunt tiulari de un drept de folosinta in cote parti dintr-o ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune leyla leyla buna ziua...va rog, as dori sa stiu catre cine sa ma adresez si ce acte imi sunt necesare pentru a scoate din indiviziune terenul(gradina)...mentionez ca sunt ... (vezi toată discuția)
Drept de superficie anicutzzza anicutzzza Buna ziua, Unchiul si matusa mea vor sa imi dea un teren de 200mp din terenul pe care il detin ei, pe care este pozitionata si casa lor. Pe acesti 200 mp as ... (vezi toată discuția)