Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Se poate transforma postul din consilier in consilier ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Se poate transforma postul din consilier in consilier juridic tinand cont ca desfasor si activitate juridica?

Buna ziua! Ma numesc Angela sunt functionar public de executie consilier clasa I gradul profesional principal tr. 1 la o primarie de comuna si peste o saptamana voi da examen de promovare in gradul profesional imediat superior. Din anul 2009 mai exact luna mai si pana in mai 2010 am fost promovata temporar pe 6 luni plus alte 6 in functia publica de conducere de secretar comuna.Desfasor activitate atat inainte cat si dupa reorganizarea institutiei conform OUG 63/2010 la Compartimentul Juridic, Resurse Umane, Registratura si Relatii cu Publicul. Intrebarea mea este:
Se poate transforma postul din consilier in consilier juridic tinand cont ca desfasor si activitate juridica? Va multumesc pentru raspuns!
Nu. Conform legii 188/1999, functiile publice de auditor si consilier juridic se ocupa doar prin concurs
Pentru a ocupa funcția de consilier juridic trebuie sa aveți studii juridice absolvite cu diploma de licența și sa promovați concursul pentru un asemenea post.