Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... De ce facem RCA la remorcã? Clauze RCA în general?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

De ce facem RCA la remorcã? Clauze RCA în general?

Acum 8 ani când încheiam RCA semnam un contract cu clauzele, una din ele fiind: dacă am RCA pe vehiculul meu A şi avariez vehiculul B tot al meu, asiguratorul RCA nu despăgubeşte.(incorect, deoarece ţinându-le în acelaşi loc, e probabil să le "ciobesc" între ele, iar dacă vreau să fac o şmecherie, pot apela la vehiculul A al unui amic). Acum nu mi se mai dă nici un contract (e corect?). Insistând, RCA ieftin mi-a trimis ordinele 5 şi 21 ale CSA, care reglementează funcţionarea firmelor de asigurări, dar din care nu am aflat dacă mai este valabilă clauza de mai sus, şi nici dacă, şoferul fiind sub influenţa alcoolului sau vehiculul fără ITP, asiguratorul RCA despăgubeşte (pentru primul caz a trebuit să închidem ochii când beţivul care ne-a avariat vehiculel s-a aranjat să iasă nebăut, că altfel trebuia să-l dăm în judecată ca să ne despăgubească el personal (este adevărat?).
Parcă nu am văzut în OUG 195 obligaţia de a asigura remorca (dar nu e vreo reglementare colaterală?), iar la remorcare am reţinut că răspunderea aparţine conducătorului vehiculului trăgător. Din ordinele CSA am reţinut că dacă vehiculul trăgător are RCA, acel asigurator despăgubeşte, dacă nu are - Asociaţia victimelor străzii, şi doar dacă vehiculul trăgător este necunoscut, abia atunci asiguratorul RCA al remorcii despăgubeşte. Atunci pentru ce mai fac RCA la remorcă, dacă am RCA la vehiculul trăgător?
La prima intrebare , raspunsul este ca si acum pe RCA nu se despagubeste avarierea unui alt autovehicul care apartine tot asiguratului RCA.
La intrebarea doua, raspunsul este ca indiferent cat era de baut conducatorul auto vinovat, asiguratorul lui RCA va despagubi dauna provocata si se va indrepta cu regres impotriva clientului sau pt. recuperarea c/v daunei daca alcoolemia era peste limita admisa. La fel se procedeaza si daca masina nu avea ITP valabil la data daunei. Daca evenimentul s-a produs din cauza unei defectiuni care putea fi sesizata la ITP, atunci vinovatul ca nu efectuat aceasta operatiune va suporta paguba dar mai intai asiguratorul RCA despagubeste paguba produsa de clientul sau apoi isi recpereaza banii de la vinovat.
La intrebarea trei raspunsul este ca remorca nu are posibilitatea sa mearga singura si trebuie tractata. Deci autovehiculul tragator trebuie sa aiba RCA. In acelasi timp remorca se poate desprinde din dispozitivul de prindere si poate produce pagube deci trebuie sa fie si ea asigurata RCA. Sau remorca parcata intr-un loc nesigur, usor in panta , poate porni la vale si poate provoca daune, deci trebuie sa fie asigurata RCA.
Vă mulţumesc pentru precizări, sunt nişte puncte de vedere la care nu mă gândisem, voi verifica pistele respective. Nu am apucat să scriu după apariţia răspunsului, dar parcă se explica că nu există auto-răspundere civilă. Principiu cu care nu sunt de acord, ceeace nu însemnă că legea nu poate fi aşa [strâmbă]. Deci eu închei RCA ca asiguratorul să repare daunele provocate de mine [involuntar]. Dacă tot eu sunt păgubitul, de ce nu e valabil?
În 1994, cu un vehicul [de firmă] cu CASCO am fost lovit de unul fără asigurare, am acceptat să preiau vina, că altfel trebia să îl dau în judecată pe celălalt care nu avea cu ce să plăteacă. Însă ASIROM mi-a cerut mie banii pentru paguba lui, deşi aveam RCA. Mi-a spus că pentru vehiculul aparţinând unei întreprinderi socialiste (= firmă) trebuia să am eu RCA de şofer profesionist. ªi atunci de ce mai plătesc asigurare, dacă tot eu despăgubesc? "Pentru că vă obligă legea".
N-am inteles prea bine despre ce accident a fost vorba dar de ce ati acceptat dv. sa preluati vina celuilalt care v-a accidentat ? In cazul acesta de ce acuzati legea si pe asigurator ca nu v-au despagubit ? In mod normal asiguratorul RCA trebuia sa va actioneze in instanta pt marturie mincinoasa sau pt. inducerea in eroare cu premeditare a organelor de cercetare a evenimentului. Asa ca nu aveti motive sa fiti suparat.
In legatura cu RCA la remorca, daca remorca este parcata la vale si pleaca ? De cand trebuie RCA pentru o remorca stationata sau parcata ? teoretic daca remorca este la mine in curte chiar parcata la vale avand in vedere ca nu este pe drum public nu necesita RCA, daca pleaca la vale iese din curte si avariaza ceva, da eu platesc pentru ca a fost remorca mea si curtea mea dar obligativitatea RCA este o aberatie in cazul remorcilor. Din punctul meu de vedere este o hotie din partea asiguratorilor mana in mana cu autoritatile. Cazul in care remorca se desprinde de autoturism este atat de rara incat RCA la remorca ar putea fi facultativa. In continuare RCA = Raspundere Civila Auto si nu se numeste RCR :) … sau RCA+R . Deci din denumire ar fi logic sa nu fie obligatorie pentru remorca !
morris777 a scris:

In legatura cu RCA la remorca, daca remorca este parcata la vale si pleaca ? De cand trebuie RCA pentru o remorca stationata sau parcata ? teoretic daca remorca este la mine in curte chiar parcata la vale avand in vedere ca nu este pe drum public nu necesita RCA, daca pleaca la vale iese din curte si avariaza ceva, da eu platesc pentru ca a fost remorca mea si curtea mea dar obligativitatea RCA este o aberatie in cazul remorcilor. Din punctul meu de vedere este o hotie din partea asiguratorilor mana in mana cu autoritatile. Cazul in care remorca se desprinde de autoturism este atat de rara incat RCA la remorca ar putea fi facultativa. In continuare RCA = Raspundere Civila Auto si nu se numeste RCR :) … sau RCA+R . Deci din denumire ar fi logic sa nu fie obligatorie pentru remorca !

Iată de ce asigurarea remorcii este atât de ieftină! Nu înțeleg de ce ar trebui să fie facultativă (nu ar mai face-o nimeni...).