Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata vinzator in sistemul \"Prima Casa\"
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata vinzator in sistemul "Prima Casa"

Buan ziua ,

Nu stiu prea bine daca am postat corect problema .

Deci:
-vinzatorul s-a inteles cu cumparatorul
-s-a intocmit antecontract de vinzare cumparare si s-a depus dosar la banca
-banca a aprobat creditul , evident pe numele cumparatorului .

Mai departe , cum ajung bani la vinzator ? , cind va semna vinzatorul contract final de vinzare - cumparare ? cum se face plata , cash/credit ?
Plata se va efectua prin credit bancar la semnarea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica prin virament bancar!B-)
Se semneaza ctr de vanz-cump in forma autentica la notar.
A 2-a zi ajunge actul intabulat (inscrierea dr de propr la cartea funciara) la banca, dupa care dvs ca si vanzator, dupa ce vizualizati banii in contul pe care l-ati deschis la banca la care se face creditul, mergeti la notar si dati o declaratie ca aveti banii in cont.apoi mergeti la banca cu ea si vi se deblocheaza contul, adica ii puteti retrage din banca.