avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare somaj

daca lucrez cu 6 ore/zi si am contract determinat care expira in 29.09.2010, si am 12 luni stagiu de cotizare, pot sa iau somaj?
multumesc frumos ,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:08, 17 Septembrie 2010
La acordarea ajutorului de somaj, conditia esentiala este ca stagiul de cotizare sa fie de minim 12 luni.
deci daca am stagiu de cotizare si imi expira contractul pe perioada determinata pot lua somaj?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite cele doua conditii legale:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Incetarea de drept a CIM pe perioada determinata (art.56j din Codul muncii) va ofera dreptul de abeneficia de indemnizatie de somaj.
3. Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare de 12 luni se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial. Adica daca dvs. aveti CIM cu 6 ore pe zi inseamna ca la 4 luni lucrate si cotizate la somaj se iau numai 3 luni. Deci pentru cele 12 luni necesare (a cate 8 ore pe zi) trebuie sa aveti lucrate 16 luni a cate 6 ore pe zi.
4. Cele 12 luni (sau 16, in cazul dvs.) nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Ultima modificare: Vineri, 17 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj Ianuaria Ianuaria Buna ziua, Am lucrat la o firma din 26.01.2012 pana la 31.07.2014,cand am incetat activitatea conform art. 55 lit. b din CM. Mentionez ca am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Cum ajung somer indemnizat? ADRIAN777 ADRIAN777 buna ziua, am 2 ani neintrerupti vechime pe cartea de munca, acum o sa a concedieze, ca sa primesc somaj ce pot face? ma angajez cu urmatoarea zi la un srl ... (vezi toată discuția)
Obtinere somaj - urgent eujad eujad buna ziua. In luna februarie 2010 am incetat activitatea , prin demisie , la o societate la care lucram de 15 ani. Nu imi gasesc de munca si as vrea sa obtin ... (vezi toată discuția)