Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare somaj

daca lucrez cu 6 ore/zi si am contract determinat care expira in 29.09.2010, si am 12 luni stagiu de cotizare, pot sa iau somaj?
multumesc frumos ,
La acordarea ajutorului de somaj, conditia esentiala este ca stagiul de cotizare sa fie de minim 12 luni.
deci daca am stagiu de cotizare si imi expira contractul pe perioada determinata pot lua somaj?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite cele doua conditii legale:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Incetarea de drept a CIM pe perioada determinata (art.56j din Codul muncii) va ofera dreptul de abeneficia de indemnizatie de somaj.
3. Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare de 12 luni se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial. Adica daca dvs. aveti CIM cu 6 ore pe zi inseamna ca la 4 luni lucrate si cotizate la somaj se iau numai 3 luni. Deci pentru cele 12 luni necesare (a cate 8 ore pe zi) trebuie sa aveti lucrate 16 luni a cate 6 ore pe zi.
4. Cele 12 luni (sau 16, in cazul dvs.) nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane