Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariul functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariul functionar public

Buna ziua!
Sunt angajata ca functionar public, inspector gradul principal, clasa 1, treapta 1 de salarizare din anul 2009 - 3 martie. Salariul pe care il ridic este cel de inspector, gradul principal, clasa 1, treapta 3 de salarizare. Am intrebat la personal de ce nu iau salariul pt treapta 1. Cand m-am angajat, mi-au zis ca trebuie sa stau 1 an de zile pe treapta 3, iar dupa un an trec pe treapta 1 - ca asa zice lege. Care lege, daca ma puteti lamuri? A trecut peste un an si eu iau tot salariul corespunzator treptei 3. Am colegi care au avansat in treapta in mai 2010, salariul le-a fost marit conform treptei in care au avansat. M-am dus iar la personal si i-am intrebat ce se intampla cu salariul meu, iar raspunsul a fost ca nu imi poate da salariul pentru treapta 1 pentru ca in decembrie salariile au fost inghetate. Va rog, daca ma puteti ajuta in aceasta problema.
Conform defunctei OG 9/2008, avansarea in treapta de salarizare se facea o data la 2 ani (in mod exceptional, la propunerea conducatorului compartimentului, se putea face si anual).
Legea 330 prevede 2 ani in fiecare treapta. Si nu am auzit ca avansarile in treapta de salarizare sa fie blocate...
Sunt de groaza "specialistii" astia de la Primarii. . . Cum sa te incadreze pe o treapta, dar sa-ti de-a salariul pt alta, inferioara. ESTE ABSURD. Daca va incadrau pe treapta 3, primeati acest salariu, iar dupa 2 ani, va avansau pe treapta 2, asa cum este "ordinea"(3-2-1). Se sta 1 an cand esti incadrat pe studii superioare ca debutan, apoi te avanseaza pe gradul asistent, treapta 3.
Duceti-va la ei cu legea 188/1999 si dati-le cu ea in cap. V-au incadrat pe principal 1, sa va dea salariul aferent treptei 1.