Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Participare IMM la licitatii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Participare IMM la licitatii publice

Buna ziua,
stie cineva daca pentru a participa la o licitatie publica, garantia de participare(50%) trebuie insotita in mod obligatoriu, (stipulat in legislatia romana) de declaratia de IMM, daca in fisa de date a achizitiei au fost cerute bilanturile contabile si declaratia de personal.X-(. Nu vad ce rost mai are aceasta declaratie din moment ce au fost solicitate documentele enumerate mai sus.
În cazul ofertanţilor care se regăsesc în categoria întreprinderilor mici şi mijlocii se face dovada în acest sens prin prezentarea Declaratiei pe proprie răspundere privind încadrarea intreprinderii în categoria IMM (conform Anexei nr.1 din Legea nr.346/2004 privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, cu modificările şi completările ulterioare) si, dacă este cazul, a Calculului pentru intreprinderile partenere sau legate (conform Anexei nr.2 din Legea nr. 346/2004 privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, cu modificările şi completările ulterioare).
Trebuie sa depuneti declaratia IMM si celelalte anexe odata cu scrisoarea de garantie bancara.Riscati ca oferta sa fie declarata inacceptabila.
IMM-urile beneficiaza si de reducere 50% din garantia de buna executie daca face dovada ca e IMM, declaratie....
Garantia de participare trebuie insotita obligatoriu de dovada IMM, pentru a nu intra sub incidenta art.33, alin3, lit.b). Nu puteti dovedi altfel ca ati depus GP conform celor solicitate prin documentatia de atribuire. GP se depune de regula, in exteriorul plicului cu oferta, iar AC nu are cum sa vada celelalte documente depuse in interiorul plicului, ca sa se convinga ca sunteti IMM.
vlad nicolae, moderator