Forum Discuţii juridice Achiziţii publice reducerea la jumatate a conditiilor de eligibilitate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

reducerea la jumatate a conditiilor de eligibilitate

In cazul in care participi la licitatie si te incadrezi in cateoria IMM se mai beneficiaza de reducerea de 50% din necesarul la cifra de afaceri, experienta similara si alte conditii eliminatorii? De exemplu ti se cere o cifra de afaceri de 15.000.000 si un contract de 1.500.000; este suficient sa vii cu ca de 7.500.000 si un contract de 750.000 lei?
Conform dispozitiilor Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii Intreprinderilor mici si mijlocii, respectiv art 16 alin. 2, se prevede ca"intreprinderile mici si mijlocii beneficiaza de reduceri cu 50% pentru crriteriile
legate de cifra de afaceri, de garantia pentru participare si de garantia de buna executie cerute in achizitiile publice de produse, lucrari si servicii"

salutari.