Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit platit pe nimic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit platit pe nimic

Detin 2.57 ha mostenite prin retrocedare de la tatal meu. Am platit impozitul aferent, dar este o zona in care nu se poate cultiva nimic si platesc degeaba. Nimeni nu vrea sa ia in arenda o bucata de pamant pietros. Eu nu locuiesc in zona: pamantul este in Dobrogea si eu am domiciliul in Bucuresti. Se pare ca este cineva care isi duce animalele la pasunat pe acolo, dar nu cred ca am cum dovedi. Exista vreo modalitate de a schimba zona in care este amplasata proprietatea sau de a renunta pur si simplu la el fara sa ma mai coste si asta? Mentionez ca in subordinea primariei de care apartine pamantul nu mai exista pamanturi de retrocedat.
O posibilitate ar fi sa schimbati categoria de folosinta a terenului in scopul obtinerii unei impozitari reduse..
Puteti dona terenul primariei in conditiile in care consiliul local aproba plata taxelor notariale legate de aceasta...
ati incercat sa vindeti terenul sub pretul pietii?