avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul salarii pentru pensionari angajati cu CIM sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul salarii pentru pensionari angajati cu CIM sau conventii civile.

Un pensionar angajat beneficiaza de deducere personala la calcularea impozitului pe salarii?
Cel mai recent răspuns: Cocoara Beatrice , utilizator 10:18, 18 Mai 2013
Da, singura diferenta este ca nu plateste somaj.
Da,un pensionar beneficiaza de deducere personala.
... dar doar pentru salariul pe contract de munca .
La venitul obtinut in conventie civila nu se acorda deducere la impozit.
buna ziua , sunt angajat de curand cu CIM iar salariul brut este de 1462 ron , as dori sa-mi spuneti cat ar trebui sa fie salariul net tinand seama ca sunt si PENSIONAR ? Va multumesc
Buna ziua
Salariul net de 1064 ron

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mandat-ce presupune si cum se calculeaza taxele? eve0389 eve0389 Buna ziua Sunt presedinta [b]noua ca toata conducerea [/b] la o asociatie de locatari si nu stiu ce taxe se platesc pentru contractul de mandat. Cenzorul ... (vezi toată discuția)
Deducerea personala eugeniaolimpia eugeniaolimpia buna ziua , as dori un raspuns in legatura cu deducea salariala la persoanele ce au in intretinere 1 persoana . din cate stiu eu deducerea salariala la ... (vezi toată discuția)
Conventie civila sau cim - administrator as. prop rufy rufy Buna seara, Conform noului Cod al Muncii poti sa fi angajat ca administrator doar cu Contract Individual de Munca iar Codul Civil iti permite cu conventie ... (vezi toată discuția)