Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de mandat-ce presupune si cum se calculeaza ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de mandat-ce presupune si cum se calculeaza taxele?

Buna ziua

Sunt presedinta noua ca toata conducerea la o asociatie de locatari si nu stiu ce taxe se platesc pentru contractul de mandat.
Cenzorul are contract de mandat si nu stim ce taxe se platesc la 800 lei net si care ar fi costul total al asociatiei la acest salariu.

Imi puteti spune daca e mai bine sa ii facem contract de munca normal?
Am mers asta la administratia finaciara si la biroul indrumari nu stiau sa imi spuna cde taxe platesc.
M-au pasat de la unii la altii apoi la diferiti inspectori si nu aveau habar.
In final am ajuns sa inteb cine vine in control in cazul in care platim mai putin sau mai mult fara sa stim si mi-au spus ca eram exact acolo (ei vin) dar nu stiu cit trebuie platit.
Au incercat sa sune diferiti prieteni si nu s-a ajuns la nici un rezultat.

Imi puteti spune va rog.
Nu stim care sunt costurile totale la acest salariu net 800 lei.
Trebuie sa afisam lista si dupa ce ca nu avem nici administrator si decat 2 membri in comite mai trebuie sa calculam si lista si nu stim ce costuri totale presupune.
Este o asociatie de 6 scari si nimeni nu doreste sa se implice.
Toti au impresia ca ceilalti trebuie sa faca ceva.
eve0389, utilizator
Bun!
Haideti s-o luam cu inceputul! Sunteti asociatie de proprietari, presupun, nu de locatari.....!?!

Presedintele (daca este retribuit) si cenzorul ales au contract de mandat - pentru ca au fost alesi. Acestora nu li se face contract de munca.

Celalalt personal - administrator, ingrijitori de cladire, contabil, instalatori etc - sunt salarizati cu contract de munca.

Despre cenzor si contractul sau de mandat.

Acesta se declara la fisc pe decl.112 care se transmite numai online. Asadar trebuie sa va cumparati un certificat de semnatura electronica, care dupa multa aventura ajunge sa fie inregistrat in serverul ANAF cu titularul semnaturii. Deci cine este titularul acestei semnaturi este si persoana care se va ocupa de transmiterea online a acestei declaratii.
Puteti apela si la o persoana externa fata de asociatie care are un asemenea certificat sa va depuna declaratia, dar tot trebuie sa faceti un demers cu imputernicire notariala acelei persoane catre fisc.
Nu intru in aceste amanunte acum, doar vi le-am spus ca informatie prealabila.

Ca sa ajungeti la salariul net de 800 lei porniti de la un brut oarecare, sa zicem 1100 lei.

Descarcati-va decl.112 de pe portalul ANAF in calculatorul dv. si incepeti prin a completa acea declaratie.
Pentru contract de mandat, in Anexa 2, unde se descriu persoanele trebuie sa alegeti sectiunea A - membri in consiliile de administratie si cenzori.
Puneti brutul si se va completa automat contributiile angajatului (asimilatului). Din brutul pus, scadeti pe o ciorna aceste taxe automat puse de program si va da o suma - baza de impozitare. La aceasta suma aplicati 16% si o scadeti din brut, scadeti si contributiile pentru angajat. Va rezulta netul, adica ceea ce ia in mana persoana in cauza. Daca acest net nu corespunde cu dorinta dv., ajustati brutul pana cand ajungeti la suma dorita.

In anexa 1, veti vedea ca vi s-au pus automat calculate niste sume - contributii ale angajatorului, adica ale asociatiei. Tot in Anexa 1 puneti la litera F impozitul calculat la baza de impozitare, asa cum v-am spus mai sus.

In acest moment, puteti sa mergeti in prima pagina si sa derulati spre vedere toate contributiile pe care le aveti de plata si un total al acestora.
- impozit la salarii si asimilate, contributia CAS - agajat, contributia la sanatate - angajat, contributia la CAS - angajator, contributia la CASS (sanatate - angajator).... si cam astea ar fi.

Aceasta declaratie se valideaza apasand butonul Validare, se semneaza daca aveti dispozitivul de semnatura si apoi se transmite pe serverul ANAF.
Lucrurile nu sunt atat de simple cum vi le-am descris eu, in sensul ca trebuie sa faceti niste pasi initiali care sa va puna in ordine cu ANAF-ul.
Dar, capul sus, nu sunt nici atat de negre cum par, pentru ca o data stabilite si asezate lucrurile, aceasta problema devine una de rutina minima si foarte usor de facut luna de luna.

Pe listele de intretinere se repartizeaza cheltuielile salariale care sunt compuse din salariul net, impozitul de 16%, contributiile angajatului, contributiile angajatorului.
Un net de 800 lei poate insemna in jur de 1500 cheltuieli salariale.
elga50, moderator
nu sunt sigur, dar cred ca la 800 iese un brut de 1086 si cheltuieli salariale totale de 1389.

[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.

Am o cunostinta care are deja semnatura electronica.
Pot folosi pe a ei?
Am inteles ca totul trebuie facut panas pe data de 25 februarie pentru ianuarie.

Elga ai explicat foarte bine dar nu ne puteti da si suma exacta?
Aproximativ 1500 poate fi si 1400 si 1600.

Nu se poate face un calcul exact?
Am terminat toate calculele la intretinere dar nu stiu cat sa pun la coloana cenzor.
Am pus curatenie pe cota indiviza asa am dedus din lege.Pana acum era pe persoane.
Nu stiu daca la contract mandat se acorda deducere sau nu!
Nu stiu suma exacta ce trebuie platita sa ia cenzorul 800 net.
Cenzora e plecata din tara cu serviciul si nu am nici un ajutor.

Ce naiba e si contractul de mandat? are drept la somaj ?? la pensie etc?
Are drepturi ca un contract normal?
Inteleg ca nu are are sef dar de ce nu i putem face un contract normal?
eve0389, utilizator
Contractul de mandat este un contract normal pentru cenzor ales.
La contractul de mandat nu se calculeaza somaj si contributii la fondul de concedii pentru ca el nu are concediu de odihna sau somaj din aceasta functie.

Eu va dau sumele, dar la ce va ajuta, daca nu le declarati la fisc?
Da, declaratia v-o poate depune si altcineva, dar daca nu-i faceti imputernicire notariala (notarul stie sa o faca cum se cere) catre ANAF care va costa cam 70 lei, serverul nu va recunoaste aceasta declaratie.

800 net inseamna:
- brut = 1134
- contributii CAS si CASS angajat = 181
- baza de impozitare = 953
- impozit = 152
- net = 1134 -181 -152 = 800

contributii angajator (CAS si CASS) = 295
Total cheltuieli salariale = 800 + 181 + 152 + 295 = 1429 lei

Incepeti de luna viitoare sau din momentul cand aveti preambulurile asezate.

1+2+5=8 asadar total 1428 dar in sfarsit doamna Elga pe mine m-ati dat peste cap.
Administratorul nostru tocmai a fost la anaf Ilfov si a platit tot dar ca la un contract de normal de munca.
Daca este asa insemna ca sunt mai scumpe taxele la un contract de mandat decat la un contract de munca normal.

La un contract normal 1389 si la unul de mandat 1428 adica cu 39 lei si nu beneficiaza de somaj si nici alte facilitati.
Inteleg din calcule ca nu ar beneficia de deducerea personala??
Am gasit si eu pe salaria un calculator asemanator dar am mai citit prin codul fiscal si eu inteleg ca cei cu contrcat de mandat beneficiaza de deducere personala.

CAP. 3
Venituri din salarii
ART. 55 Definirea veniturilor din salarii

2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

a) indemnizaţiile din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii de demnitate publică, stabilite potrivit legii;

b) indemnizaţii din activităţi desfăşurate ca urmare a unei funcţii alese în cadrul persoanelor juridice fără scop patrimonial;
c) c) drepturile de soldă lunară, indemnizaţiile, primele, premiile, sporurile şi alte drepturi ale personalului militar, acordate potrivit legii;

d) indemnizaţia lunară brută, precum şi suma din profitul net, cuvenite administratorilor la companii/societăţi naţionale, societăţi comerciale la care statul sau o autoritate a administraţiei publice locale este acţionar majoritar, precum şi la regiile autonome;

d^1) remuneraţia obţinută de directori în baza unui contract de mandat conform prevederilor legii societăţilor comerciale;

d^2) remuneraţia primită de preşedintele asociaţiei de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit legii privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari;

Da-ti click pe link si va va duce exact la articolul 55 si 56 cel cu deducerea dar asteptati citeva secunde
[ link extern ]

O sa incerc sa ajung maine la anaf poate imi calculeaza cineva ca sunt in ceata.
unlocatar, utilizator