Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Folosirea drumului de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Folosirea drumului de servitute

Sunt proprietarul unui teren cu acces la drum de servitute. Din suprafata totala a terenului cca 50 mp constituie cota indiviza reprezentind drumul de servitute. Proprietarul unui imobil vecin ( cu deschidere mica la strada ca si la mine dealtfel)care nu are asigurate conditii proprii de parcare (garare) pentru autoturismele ce le detine parcheaza masinile in fata portii mele invocind dreptul de uz comun al drumului. Spuneti-mi va rog care este aspectul legal al acestei spete?
Va multumesc.
daca destinatia servitutii este de cale de acces atunci aceasta destinatie trebuie sa fie mentinuta fara a fi impiedicata de blocarea unor parti din aceasta de masini, materiale sau altele asemenea, daca coproprietarii nu sunt de acord.
Vecinul dvs. trebuie sa se dezbare de obiceiurile de "la bloc" chiar daca trebuie chemata politia pentru aceasta...