avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen depunere Intampinare Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen depunere Intampinare Recurs

Daca paratul, castigand in fond, nu depune Intampinare la Recurs, dar cere amanare, motivat, care se accepta, primeste si un nou termen pentru Intampinare ?
Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: fany22 , utilizator 09:52, 16 Octombrie 2010
Si care ar fi motivul amanarii?
Intampinarea se poate depune pana la prima zi de infatisare in care partile legal citate pot pune concluzii.
Si chiar daca sunteti decazut din termen, pot fi depuse note scrise.

avocat Radu Stan
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2010
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Nedepunerea Intampinarii produce consecinte.
La acestea ma refeream.
Intampinarea se depune cel tarziu cu 5 zile inainte de primul termen de judecata , acesta fiind un termen imperativ . Depasirea termenului atrage respingerea ei ca tardiv introdusa . Deci , ulterior nu va putea sa o introduca .
Chiar si in cazul in care nu a depus intampinare , paratul va putea solicita amanarea judecarii cauzei pe motive intemeiate .
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2010
Diana Ramona, Alte profesii
Daca paratul si-a luat termen pentru lipsa de aparare, poate depune intampinare cu 5 zile inainte de termenul urmator.
Suntem totusi in Recurs. Revin cu unele precizari.
Nu a despus Intampinare la fond, de aceea ma astept sa nu o faca nici la Recurs.
Nu am obstructionat probele solicitate la fond.
A avut aparator si a castigat.
Termen pentru avocat ? - pentru care motiv ?
Daca totusi are un motiv intemeiat si i se accepta amanarea, intrebarea era daca i se acorda un nou termen si pentru Intampinare ?
Cu multe multumiri.
Eu reclamant nu am avut aparator. Poate e cineva interesat de caz.

Alte discuții în legătură

Termen intampinare la recurs? pirina pirina am castigat un proces pe fond, paratul a depus recurs, am vazut acest lucru pe portalul tribunalului.Avocatul meu este plecat din tara si nu pot lua legatura ... (vezi toată discuția)
Nulitatea actelor de procedura - incalcarea normelor de ordine publica SC QCERT SRL SC QCERT SRL Am contestat un PV emis de IPJ Dolj. Fără a primi vreun răspuns din partea IPJ Dolj la plângerea făcută atât în instanta cat și direct, ... (vezi toată discuția)
Preintampinare puppe2 puppe2 Prin preintampinare se presupune ca procesul propriu zis se poate opri inainte de a incepe, daca se depun acte care sa demonstreze nevinovatia si judecatorul ... (vezi toată discuția)