avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune vatamare corporala

Buna ziua,
In urma unui accident rutier (eram pe trecerea de pietoni) m-am ales cu o ruptura partiala de menisc (pentru care am facut o meniscectomie) si o ruptura totala de ligament incrucisat anterior (rezolvata prin ligamentoplastie). Deja am acumulat 100 zile de concediu medical si inca sunt in recuperare. Care este suma pe care o pot cere (si mi se va acorda, desigur) ca daune morale? Si rezolvarea cazului in cit timp se va face? Un an, doi? Deja a trecut o jumatate de an si acum astept efectuarea expertizei tehnice a masinii care m-a accidentat, expertiza pe care am platit-o in ideea de a se face cit mai repede (politistul m-a sfatuit sa procedez asa, numai ca au trecut 3 luni de cind am platit-o si... nimic!).
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:14, 12 Decembrie 2011
In ideea ca ati formulat deja plangerea penala si v-ati constituit parte civila (altfel discutam in zadar), sfatul meu este sa cereti o suma cat mai mare pentru ca de regula din aceasta se scade, in functie de instanta, de probe, de persoana si conduita inculpatului si alti factori care pot interveni pe parcurs...in final, numai dvs. stiti cat ati suferit!
Poate ajungeti insa la o intelegere cu cel vinovat...

avocat Radu Stan
Am formulat plangerea si am facut tot ce trebuie, iar acum sunt in "stand by". Problema mea este ca nu stiu cat ar trebui sa cer (financiar, am cheltuit aproximativ 3.000 euro, moral... nici nu mai spun!) si sa fiu sigura ca si castig. Cat sa cer? Care este suma minima care se poate castiga intr-un astfel de caz?
Aveti idee cum as putea afla in cat timp se fac expertizele acelea la Ministerul Justitiei?
Grav accident.Urmarile inca nu se cunosc, nu?Posibil sa ramaneti cu o infirmitate permanenta fizica ori psihica? Evident ca in aceasta situatie, cuantumul daunelor va creste.
Daca ati solicitat efectuarea unei expertize tehnice, banuiesc faptul ca deja ati formulat o sesizare...precizati-va acea sesizare si constituiti-va parte civila cu daune materiale (contravaloarea cheltuielilor suportate de dvs. urmare a accidentului dovedite cu inscrisuri - chitante/retete/facturi etc.- ) si morale.

Cuantumul total tot dvs. il puteti aprecia insa @Radu Stan are dreptate, puteti cere cat mai mult, ca sa fiti sigur ca primiti macar un sfert din cat veti solicita.
Eu va sfatuiesc, sa verificati de pe acum- in eventualitatea in care veti obtine o suma ce va reprezenta daune...si va trebui achitata de catre inculpat- daca acesta este solvabil...
Daunele materiale nu le pot dovedi in totalitate cu chitante (mde, spaga la doctor nu se da cu chitanta :) ). Iar despre solvabilitatea vinovatului... acesta intotdeauna va spune ca nu poate plati cat i se cere! Ca doar n-o sa-si vanda masina (cu care m-a lovit :D) ca sa-mi plateasca mie daunele.
Cred ca toate aceste cereri ar trebui formulate sau reformulate in urma unui supliment de expertiza efectuat de INML sau SML in acest moment.
De asemeni ar trebui efectuata o expertiza care sa concluzioneze asupra capacitatii dvs de munca dupa accident,situatie in care daca aceasta ar fi diminuata ,trebuie ceruta in cadrul daunelor obligarea celui vinovat la prestarea unei obligatii de intretinere,reprezentand diferenta dintre salariul/pensia obtinuta de dvs in prezent si cel pe care l-ati luat inaintea accidentului pana la incetarea starii de nevoie .
Din punct de vedere al daunelor morale,acestea nu sunt cuantificabile,intrucat suferinta cauzata nu este cuantificabila in acest sens exista decizia nr.1387/14.02.2002 a Sectie Penale a ICCJ.
Problematica care se ridica este destul de serioasa si consider eu ca daca ati avea posibilitati materiale, ar trebui sa angajati un avocat care sa va sustina cauza in mod profesionist,mai ales cu privire la eventuale culpe,despagubiri si dfaune morale.

Alte discuții în legătură

Accident auto.vatamare corporala grava. spitalizare 6 luni in coma+1 an Sorin32 Sorin32 Unchiul meu a suferit un accident rutier. Din cercetari a rezultat culpa exclusiva a inculpatului care este trimis in judecata pentru vatamare corporala grava ... (vezi toată discuția)
Despabubiri ???? floaredecolt2011 floaredecolt2011 Buna seara! in urma unui accident rutier in care fiica mea a murit, am cerut despagubiri materiale in valoare de 50 000 de euro si morale in valoare de 150 000 ... (vezi toată discuția)
Omor din culpa nickbrasov1977 nickbrasov1977 Am avut un accident in data de 15.01.2011,in jud Mures.A venit o masina din fata si a intrat direct in mine fara sa pot sa fac ceva,in urma accidentului fetita ... (vezi toată discuția)