Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare revista
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare revista

In primul rand Buna Ziua!
Am o mare nelamurire in ceea ce priveste inregistrarea numelui unei reviste
Am infiintat un SRL cu dom de activitate specific unei publicatii in curand o sa am si ISSN de la Biblioteca Nationala dar imi lipseste ....cred... ceva de la OSIM adica hartia prin care numele revistei sa nu poata fi "furat" de altzi ...
Poate cineva sa imi spuna daca este stric necesara hartia de la OSIM si daca mai imi trebuie ceva din pct dvd legal

Va multumesc.
Stict necesara nu e. Daca doriti sa o protejati .. o protejati ...
Inregistrarea la OSIM este necesara in cazul in care doriti sa va protejati numele pentru a nu fi folosit de altcineva fara acordul dumneavoastra si este o chestiune ulterioara infiintarii revistei si nu prealabila.
Puteti initia procedura de pe acum si aveti prioritate la inregistrare daca cineva vine si depune o cerere pentru aceiasi marca ulterior.

Sfatul meu e sa va preocupati de revista si dupa cateva numere, daca treburile merg bine, treceti pe la OSIM. Pina incheiati conturile cu OSIMul aveti de dat ceva bani si nu se finalizeaza de azi pe maine, e o intreaga poveste.
o_mores, utilizator
Va multumesc mult de tot

Sarbatori fericite!
o curiozitate ce inseamna ISSN de la Biblioteca Nationala ? apare in actele de constituire asa ceva?