avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Autorizatii publicare revista
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Autorizatii publicare revista

Buna ,
Doresc sa lansez o revista al carei nume coincide cu un prum care se comercializeza si la noi ?
Este posibil?
Care sunt pasii?
Pentru ce e necesar dreptul de autor in cazul unei reviste?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters205490 , utilizator 00:53, 30 Noiembrie 2011
Din prezentarea ( exprimarea ) cazului NU inteleg prea multe ......... '' coincide cu un prum ''' >????
# 1. Orice publicatie ( ziar / revista ) are nevoie de UN NUME care se inregistreaza la O.S.I.M ( Oficiul de Stat pt. Inventii si Marci ) in vederea PROTEJARII !!!
# 2 . Indiferent de tipul publicatiei ( hartie / on-line < internet > ) si de perioada de aparitie ( saptamanal / bilunar / lunar ..... ) aveti nevoie de COD >> ISSN ( International Standard Serial Number ) >> un fel de CNP pt. PUBLICATII ( ziare / reviste ) !!!! ISBN -ul este DOAR pt . CARTI !!!
# 3. Din cate stiu codurile ISSN / ISBN se obtin de la Biblioteca Nationala !!!

# .4 Dreptul de Autor >>> se plateste pt. ORICE lucrare ( poza , articol, desen, schita .......... ) catre AUTORUL materialului !!!

Caz ( Ipoteza ) : EU am un articol '' INteresant "" care prin publicarea in Revista DVS >>>> sa aduca PRofit !!! Poate am niste poze '' fierbinti '' cu un Vip , politician ...... etc .......... negociem pretul .>> Dvs platiti >>>> Eu va dau dreptul prin contract sa folositi / publicati >>> pozele , articolul ....... etc >>
Se SPUNE ca DVs a-ti achitat Un Drept de AUTOR !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare ziar/revista miha_xxx miha_xxx Cine ma poate ajuta cu ceva informatii legate de infiintarea unui ziar sau a unei reviste? (in sensul ca as vrea sa stiu ce autorizatii am nevoie si ce alte ... (vezi toată discuția)
Infiintare revista ares_edy ares_edy In primul rand Buna Ziua! Am o mare nelamurire in ceea ce priveste inregistrarea numelui unei reviste Am infiintat un SRL cu dom de activitate specific ... (vezi toată discuția)
Documente necesare infintare ziar local danielbox4 danielbox4 Buna seara. Daca vreau sa infintez un ziar local gratuit / lunar, tiraj 1000 buc, max. 8 pagini distributie gratuita, totul finantat din fonduri ... (vezi toată discuția)