Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitati la functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitati la functionari publici

am urmatoarea dilema:

Fac parte din consiliul de administratie a unei societati si urmeaza sa dau examen pentru un post de sef serviciu taxe si impozite din cadrul unei primari.

as vrea sa stiu daca sunt incompatibil cu functia din cadrul primarie (asta in cazul ca reusesc sa iau examenul)? si daca trebuie sa imi dau demisia din functia de administrator inainte de concurs sau nu ?

eventual daca imi puteti spune vreo lege sau vreun articol care reglementeaza incompatibilitatile.
Legea nr. 188/1999 (r2) din 08.12.1999 privind Statutul functionarilor publici a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 365 din 29.05.2007.
Legea Nr. 161 din 19 aprilie 2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I, Nr. 279 din 21 aprilie 2003, CARTEA I Reglementari generale pentru prevenirea si combaterea coruptiei, TITLUL IV Conflictul de interese si regimul incompatibilitatilor in exercitarea demnitatilor publice si functiilor publice
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 94 din Legea nr.161/2003 prevede :
(1) Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat
cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2) Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau
neremunerate, dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;
b) in cadrul cabinetului demnitarului, cu exceptia cazului in care functionarul public este
suspendat din functia publica, in conditiile legii, pe durata numirii sale;
c) in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ, din
sectorul public sau privat, in cadrul unei asociatii familiale sau ca persoana fizica autorizata;
d) in calitate de membru al unui grup de interes economic.
(3) Functionarii publici care, in exercitarea functiei publice, au desfasurat activitati de
monitorizare si control cu privire la societati comerciale sau alte unitati cu scop lucrativ de natura
celor prevazute la alin. (2) lit. c) nu pot sa-si desfasoare activitatea si nu pot acorda consultanta
de specialitate la aceste societati timp de 3 ani dupa iesirea din corpul functionarilor publici.
(4) Functionarii publici nu pot fi mandatari ai unor persoane in ceea ce priveste efectuarea unor
acte in legatura cu functia publica pe care o exercita.
(5) In situatia prevazuta la alin. (2) lit. b), la incheierea mandatului demnitarului, functionarul
public este reincadrat in functia publica detinuta sau intr-o functie similara.