Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expertizele medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expertizele medicale

buna am si eu citeva intrebarii legate de expertizele medicale in procesele penale ,din cite am inteles eu pe baza cercificatelor medico-legale se stabilesc incadrarile juridice .Daca o persoana a fost intepata cu un corp taios (cutit,cater,briceag,surubelnita)si spitalizarea e de 6,7 zile si rana de un centimetru adincime ,ce incadrare se da .Avind in vedere ca victima din declaratiile pe care le-a dat spune ca din lovitura primita in picior s-a dezechilibrat si a cazut peste persoana care avea un cutit in mina si striga la el sa nu se apropie ca are cutit .Pe baza expertizelor medico-legale se poate cere o revizuire a dosarului .S-a facut si o contra expertiza medico-legala care a specificat ca nu i-a fost viata pusa in pericol . am descoperit in dosar din declaratiile victimei ca minte spune ca a vindut masina propietate personala ca sa poata cumpara un carucior cu rotile ca nu se pute deplasa din cauza ranii pe care a avuto ,stiu sigur ca in urma cu citeva zile victima a avut un accident de masina si din acest accident a fost vorba de o victima cu traumatisme lombare am inteles ca are coloana fracturata cum se poate dovedi ca el amintit stiu ca a depus o chitanta la dosar si are si un martor care spune ca e adevarat daca eu dovedesc acest lucru e motiv de revizuire . MULTUMESC
Consider ca problemele aratate de dvs,sunt probleme de probatorii si de aparari,dar totusi pana nu cunoastem concluziile medicului-legist este greu sa ne pronuntam asupra infractiunii .
concluziile medicului- legist la prima expertiza e ca ia fost viata pusa in pericol si ca i-au fost extras 750mg de singe in urma plagii si ca necesita 22-23 zile de vindecare cind a fost facuta contra expertiza medico-legala din actele medicale a reiesit ca nu s-a extras nici un gram de singe si nu a a necesitat atitea zile medico-legale in concluzie nu i-a fost pusa viata in pericol si a necesitat 10-11 zile de vindecare eu la aceste expertize nu ma pot lamuiri cum se pot bate cap in cap uni zic ca ia fost viata pusa in pericol alti nu inseamna ca cineva minte in toata expertiza aceasta dar pentru aceasta minciuna un tinar de 25 de ani e inchis pentru 7ani si jumatatedaca pentru o rana de un centimetru adincime iei 7ani iar pentru una de 10-15 cm iai tot atit asta e dreptate va multumesc
pentru a incadra o fapta la tentativa de omor nu trebuie neaaparat ca medicul legist sa spuna ca viata i-a fost pusa in pericol...organele judiciare tin cont la incadrare si de alte circumstante cum ar fi instrumentul folosit, numarul si forta loviturilor, locul unde au fost aplicate loviturile, intentia subiectiva a autorului...in concluzie chiar daca nu exista un cml care sa spuna ca a fost pusa in pericol viata victimei, organele judiciare pot incadra fapta la tentativa de omor tinand cont de circumstantele obiective si subiective ale faptei...daca din ansamblul mijloacelor de proba rezulta ca intentia autorului a fost de a lua viata victimei atunci avem de-a face cu o tentativa de omor...daca aceste mijloace de proba nu dovedesc asta si totusi fiul dumneavoastra a fost condamnat inseamna ca nu ati facut o alegere buna in privinta aparatorului din timpul urmaririi penale,procesului, cailor de atac etc.
Teodor-Valentin Ion, Consilier juridic
In general,fie in cursul urmaririi penale,fie in cursul cercetariii judecatoresti se solicita expertiza medico-legala ,in raport de materialul probatoriu administrat,de la medicul legist in sensul ca acesta sa concluzioneze daca viata persoanei vatamate a fost pusa in pericol,prin actiunea invinuitului/ inculpatului