Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conducator auto subiect activ delapidare??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conducator auto subiect activ delapidare??

cum ar trebui sa sune o clauza in contractul de munca sau in fisa de post a unui conducator auto autocamion transport marfa pentru ca acesta sa poata fi subiect activ al infractiunii de delapidare in conditiile in care acesta are la indemana un card de alimentare motorina si bineinteles bani pentru efectuarea cursei. multumesc.
parerea mea este ca intr-o astfel de situatie nu se pune problema delapidarii, ci a furtului. De asemenea, fiind vorba de o fapta penala, nu trebuie introdusa vreo clauza speciala in CIM sau in fisa postului, intrucat autorul unei astfel de fapte va fi tras la raspundere in baza Codului penal. Daca totusi doriti sa includeti o astfel de clauza in contract pentru a speria eventualii salariati predispusi la savarsirea de fapte penale, acesta ar trebui sa sune cam asa : " Utilizarea cardului de alimentare cu motorina sau a banilor destinati efectuarii cursei in scop personal sau pentru obtinerea pentru sine a unui folos material constituie infractiune si se pedepseste conform legii"