Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune asigurari

buna ziua.
am avut un accident rutier iar vinovatul a parasit locul accidentului, masina lui nefiind lovita, am luat numarul si ne intalnim in instanta. ar exista solotia recupareri unor daune de la asigurari, sau ceva birouri fara a avea asigurarea lui numai copie proces verbal de contarventie de la politist(dat soferului care a fugit) si dovada de reparatie a masinii mele.va multumesc
sa inteleg ca nu ati intocmit acel inscris de constatare amiabila a accidentului; in procesul verbal este mentionata firma de asigurare obligatorie a celui vinovat si faptul ca acesta este de acord sa va recuperati dauna de la firma asiguratoare? daca nu, sunteti obligat sa-l actionati in judecata- o actiune in raspundere delictuala.
avocat Cristina Popescu
Avand p.v. de contraventie, se presupune ca in el s-a trecut nr. polita RCA si asiguratorul fugarului.Mergeti la asigurator si deschideti dosarul de dauna, in baza p.v. si autorizatiei de reparatie.Este posibil a primi despagubiri chiar inainte de a fi nevoit sa initiati un proces civil.
Politia putea sa gaseasca asiguratorul dupa nr. de inmatriculare al masinii care v-a lovit si apoi sa completeze p.v. Cu aceste documente se poate deschide dosar de dauna iar apoi politia il va cauta pe vinovat si-l va sanctiona conform legii pt. fuga de la locul accidentului.