avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit nou
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit nou


Salut,
Pentru prima data am solicitat un credit de la o banca, va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele:

1. Urmarind forumul in legatura cu noua ordonanta as dori sa stiu la ce trebuie sa fiu atenta la semnarea contractului, dat fiind ca nu inteleg expresille ROBOR, EURIBOR etc, nici urmatoarea fraza din ordonanta:
a) dobânda va fi raportată la fluctuaţiile indicilor de referinţă
EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobânzii de referinţă a BNR, în funcţie de valuta
creditului, la care creditorul poate adăuga o anumită marjă, fixă pe toată durata derulării contractului.

2. Va rog sa ma lamuriti daca dobanda si comisioanele utilizate la banca respectiva sunt sau nu aceptabile:
Dobanda:
Fara Girant: ROBOR 6M + 8 pp
Cu Girant:  ROBOR 6M + 7 pp
Comision analiza dosar:
Achitat la acordare: 3% din valoarea creditului
sau
Inclus in valoarea creditului: 4% din valoarea creditului
Comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor (pentru toate creditele acordate clientilor persoane fizice) :
– 0,5% din valoarea creditului in sold, minim 100 RON
– Adrese de refinantare: 100 RON
Dobinda: 14,34
DAE: 16,23
Va multumesc anticipat, cu stima!
Agnes
Cel mai recent răspuns: vatajita mihaela , utilizator 22:47, 22 Septembrie 2010
nu stiu ce credit vrei, dar dupa cit ai muncit scrii ar trebui sa cauti alta banca.Conf. OUG 50/2010 nu ar trebui sa aiba mai mult de patru comisiona.Marja mi se pare mare (acum cotatia EURIBOR de ex. pentru creditul in euro este mica cca. 1%;dar cind v-a creste si la alte valoari cum au mai fost 4 sau ce faci? Iti v-a creste rata la 8 marja fixa plus cotatia de 4 sau 5 adica la 12-13%.... si nu mi sepr prea transparenti... cauta tot felul de tertipuri cu girant, fara girant, in valoarea creditului. Eu una as preferat cit mai simplu si fara subintelesuri. Asa as proceda eu, tu...... faci cum crezi?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de credit. legala ori ilegala? Seffer Laurentiu Seffer Laurentiu Banca BCR isi notifica clienti privind recalcularea si reevaluarea contractelor de credit precizand faptul ca: \"Modul de calcul al ratei dobanzii - rata ... (vezi toată discuția)
Act aditional oug50/2010 - Elibet - Elibet Ajutor, ce sa fac? am un credit cu dobanda variabila, la o banca comerciala, credit din 2006. La acel moment, dobanda anuala (DAE) era de 17.68% la ron. ... (vezi toată discuția)
Calcul procent dobanda curenta LAZAR GELU LAZAR GELU CALCUL REPREZENTANT BANCPOST AZI 22 SEPTEMBRIE 2010 AM FOST LA SEDIUL BANCPOST SUCURSALA GORJULUI PENTRU A RIDICA NOUL DESFASURATOR DUPA APLICAREA OUG ... (vezi toată discuția)